За ВМРО-ДПМНЕ, во земјава има повеќе од 10.000 починати од коронавирус

од Nikola Popovski

Најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, обвинува дека иако последната статистика на надлежните институции вели дека новозаболени во 24 часа има 7, има починати дури 18.

„Но тоа бројката на починати од корона е 5.329 лица или се движи кон 5.500. За високата бројката на починати во земјава говорат податоците на Ворлдометар (Worldometers), според чија листа Македонија е високото 4 место на светката листа по починати. Или повеќе од 10 илјади починати“, велат од партијата.

Според нив, во меѓувреме, „Филипче стави акцент на земањето провизии, сега е во филмот на партиски функционер. Очигледно е дека граѓаните и нивното здравје нема да дојдат на ред“.

„Филипче во нити еден момент од појавата на пандемијата не покажа интерес за здравјето на граѓаните, организирање на здравствениот систем. Замислете и третиот бран поминува унифицирани протоколи за лечење нема! Затоа Филипче ќе одговара“, реагираат од партијата преку соопштение.

Слични содржини