За Вучиќ, Преспанскиот договор е само „убава приказна во весниците“

од Nikola Popovski

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјавил дека последните најави за подигнување на нивото на односите меѓу Приштина и Атина и евентуалното отворање шпанска канцеларија во Приштина се дел од очекуваните големи и се посериозни притисоци и дека станува збор за очигледно координирана акција.

„За нас е важно да нема паника за Србија. Исто така, предвидовме и знаевме дека вакви работи се случуваат “, рече Вучиќ во емисијата„ Ќирилица “на ТВ Хепи, истакнувајќи дека ситуацијата околу Косово и Метохија станува сè покомплицирана и дека се најавува шпанско и грчко признавање на Косово и Метохија.

Тој потсетил дека во 2014 година Србија била четврта во регионот според платите, а денес е прва и постојано ја зголемува разликата.

Тој посочил дека се поставува прашањето зошто некому би му одговарало.

„Слушнав од еден кинески официјален претставник дека не е сè во врска со Косово, туку дека тие сакаат да ја срушат цела Србија преку Косово. Ова не е далеку од вистината, иако тие ќе речат дека најмодерни и најдобри се оние политичари кои со ентузијазам ќе ја прифатат независноста на Косово, без Србија да добие нешто, само убава приказна во весниците, повремено, па да завршиме како македонскиот премиер Зоран Заев со Договорот од Преспа“, рекол Вучиќ.

Слични содржини