Заев го пречека новиот премиер Ковачевски

од Берта Китинска

Поранешниот премиер Зоран Заев го пречека неговиот наследник во Владата и во СДСМ, Димитар Ковачевски и ја предаде премиерската функција и кабинет.

Новата Влада предводена од Ковачевски беше избрана синоќа во Собранието со 62 гласа „за”, 46 „против” и без воздржани.

Во работната агендата на премиерот Димитар Ковачевски уште денеска е средбата со германската министерка за Европа Ана Лирман, а веќе утре ќе се сретне со бугарскиот премиер Кирил Петков.

Примопредавањето на премиерската функција се одржа во Владата.

Слични содржини