Заев: Потезите и блокадите на Радев се навреда за граѓаните на Македонија

од Nikola Popovski

Премиерот Зоран Заев, вчера изјави дека на Самитот за Западен Балкан во Крањ, е добиена уште една силна потврда дека само една членка на ЕУ, Бугарија, се противи на интеграцијата и почетокот на преговорите на нашата земја за членство во Унијата.

„За жал и огромно разочарување, мое лично и верувам на сите наши граѓани, блокадата доаѓа од нашиот сосед Бугарија. Пораките на претседателот (Франција Емануел) Макрон и канцеларката (Германија Ангела) Меркел се јасни – решенијата треба да гледаат напред кон иднината, а не да копаат во минатото. За жал, не сум сигурен дека претседателот Радев ја разбра таа порака“, рече Заев во изјава за медиумите по Самитот ЕУ-Западен Балкан во Брдо кај Крањ.

Како што истакна премиерот на Северна Македонија, „чекорите и блокадите што Радев ги презема во име на Бугарија се навреда за македонските граѓани“ и „македонскиот народ, со сиот свој мир, не може да ги оправда тие блокади“.

„Моите луѓе ми го дадоа мандатот за создавање решенија, не ми го дадоа мандатот за да ги оправдам политиките од минатиот век“, рече Заев, нагласувајќи дека не постои земја -членка на ЕУ која има забелешки за реформите.

„Нашиот напредок во интеграцијата во ЕУ првенствено треба да зависи од внатрешните реформи поврзани со европските стандарди, а не од билатералните прашања. Затоа сме посветени на решавање на билатералните спорови што се влечат од минатото, а доказ за тоа се Договорот од Преспа (со Грција) и Договорот со Бугарија од 2017 година “, рече премиерот.

Според него, не е нова вест дека е прифатливо за властите во Скопје, во духот на европските добрососедски односи, да ги интензивираат разговорите со соседна Бугарија, но и дека не се нови вести дека тие имаат јасна и гласна позиција за идентитетски прашања.не е тема за разговор.

„Велиме – да, можеме и мораме, двете страни, веднаш по изборите во Бугарија и Северна Македонија, со искрена политичка волја да преземат одлучни чекори за решавање на отворените прашања“, рече Заев во Крањ, истакнувајќи дека Скопје ги презеде сите неопходни чекори.во својата надлежност да го одблокира процесот на проширување на ЕУ кон Западен Балкан.

Слични содржини