Заев: Поучени од бегството на Груевски, сега го натеравме бегалецот сам да се пријави

од Берта Китинска

Поучени од бегството на Груевски  имавме сега успешна акција фаќање односно натерување на бегалецо да се пријави сам пред органите на прогонот, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашањето поврзано бегството на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков.

-Мора истрагата да се спроведе до крај за да видиме дали некаде затаил системот кои се слабости дали се тоа институциите под извршната власт или во правниот систем овој случај ги охрабри граѓаните дека е можна права, шпекулации имаше милион поврзани од секаков можен карактер.Успевме ваквите процеси од СЈО да ги придвижиме кон завршницата, вели Заев.

Слични содржини