Заев: Со загриженост ги следиме случувањата во Израел и појасот Газа, дијалогот е решение

од Vladimir Zorba

„Со загриженост ги следиме случувањата во Израел и појасот Газа. Животите на луѓето се бесценети и затоа насилството треба да запре. Не смее да има толеранција за антисемитистички напади. Не смее да има толеранција за напади врз цивили на која било страна. Дијалогот е решение“, сподели премиерот за РСМ, Зоран Заев на Твитер по повод случувањата во Израел и Газа.

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху, за како што рече поодржувањето на правото на самоодбрана, меѓу знамињата кои се дел от твитот е и македонското знаме.

„Ви благодариме што решително стоите со Израел и го поддржувате нашето право на самоодбрана од терористички напади“, напиша на Твитер, Нетанјаху.

Слични содржини