Захариева се надева дека македонската Влада нема да ги прифати барањата на Пендаровски за забрана за влез на бугарски политичари

од Nikola Popovski

Агресијата врз македонските Бугари се одвива под добронамерниот поглед на властите во Република Македонија. Во отсуство на акција, извинувањата и ветувањата на македонските власти не се доволни. Претседателот Стево Пендаровски не ги штити интересите на својата татковина, туку служи на политиката на Србија и Русија на Балканот. Тој со своите изјави го кочи развојот на односите меѓу Софија и Скопје. Ова во интервју за БГНЕС го изјавила поранешната шефица на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева.

Екс-министерката реагирала на последните изјави на Пендаровски.

„Бугарија мора да има многу дефинитивна и остра реакција на изјавата на претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски. За жал, ова не е првпат да дава остри изјави кои не помагаат во развојот на билатералните односи“, вели таа.

Захариева се согласува дека треба да се смират односите меѓу нашите земји, но „пред се мора да соработуваат официјалните власти во Скопје, бидејќи не е без нивна помош што ескалира тензијата кон македонските Бугари“.

За препораките што Пендаровски ги даде во својот говор за прогласување на одредени бугарски политичари за персона нон грата, Захариева изјавила:

„Силно се надевам дека македонската влада нема да го исполни неговото барање, бидејќи тоа многу повеќе ќе ги ескалира билатералните односи. Ова ќе им служи на оние бугарски политичари кои не сакаат да ги пуштат на територијата на РСМ. Дел од нив исто така не помагаат за нормализирање на односите“.

Слични содржини