Захарова ја критикуваше новата стратегија на ЕУ кон Русија: „Луѓето кои го смислија тоа имаат“ проблеми

од Stefanija Kuzmanovska

Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова ја критикуваше новата стратегија на Европската унија против Русија.

Таа потсети дека споменатата стратегија за надворешна политика е изготвена од високиот претставник на ЕУ за надворешни работи, Жосеп Борел, и дека се заснова на три основни принципи: одбивање, воздржаност и соработка.

„Можете ли да замислите личност да предлага односи засновани на трите принципи„ одбивање, воздржаност, соработка“? Не можете? Па, тоа е Борел. Луѓето кои излегоа со ваков концепт очигледно имаат проблеми со познавање на историјата, разбирање на реалноста и доминантни фобии над креативниот поглед на светот“, напиша Захарова на „Телеграм“.

Да потсетиме, Борел ја подготви таа стратегија за самитот на ЕУ во Брисел, што ќе се одржи на 24-25. јуни, а детално ќе го претстави во среда на прес-конференција во Брисел пред почетокот на руско-американскиот самит во Женева.

За време на своето обраќање, тој не спомна дека пристапот што го предложи е практично копија на „двојниот пристап“ кон Русија што НАТО го применува од 2014 година, а се состои од истовремено воздржаност и дијалог.

Слични содржини