Захарова: САД прво нека се казнат со санкции за Југославија, за убиените и осакатените

од Stefanija Kuzmanovska

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова привлече внимание на постапките на Вашингтон во Организацијата за забрана на хемиско оружје, кои се „полни со беззаконие“. По тој повод, таа ја спомена и Југославија.

Портпаролот на Белата куќа Џен Псаки изјави дека состанокот во Женева меѓу претседателите на САД и Русија, Џозеф Бајден и Владимир Путин, не доведе до „какви било промени“ во политиката на антируски санкции во Вашингтон. Според неа, законот предвидува дека САД ќе продолжат да ги разгледуваат санкциите поврзани со употребата на хемиско оружје.

– Од кога Соединетите држави започнаа да живеат според законот? Она што тие го прават во Организацијата за забрана на хемиско оружје, не потпаѓа под ниту еден закон – целосно беззаконие. Прво, нека се казнат со санкции за Југославија и Ирак, за милионите убиени и осакатени. Само тогаш можат да го кажат зборот „закон“ – напиша Захарова на телеграмата.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан најави воведување нови санкции против Русија. Тој најави дека Белата куќа подготвува одреден пакет мерки поради случајот со Алексеј Навални. Покрај тоа, ќе продолжи да воведува санкции против руски компании кои го градат „Северен тек 2“.

Слични содржини