Захарова: Се чини дека Летонија сака да се зацврсти меѓу непријателските држави на Русија

од Vladimir Zorba

Со своите активности против руското знаме во Рига, Летонија се обидува да се засили меѓу непријателските држави, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

„Тоа е, пред сè, отворено непочитување на државните симболи на Русија. Во врска со ова, испративме соодветни демарши во Москва и Рига и посочивме дека ваквите провокативни потези се погубни за градење билатерални односи“, рече Захарова.

Според портпаролката, и се чини дека летонските соседи се обидуваат со сите сили да се зацврстат во редовите на непријателските држави.

„Ако тоа е свесен избор на латвиската страна, ќе донесеме заклучоци“, додаде таа.

Таа изрази жалење за постапките на Рига и изјави дека овие „нечесни манипулации“ целосно се припишуваат на отворената русофобична политика што ја спроведува летонската владејачка елита.

Претходно, прес-службата на градското собрание на Рига објави дека властите на летонската престолнина одлучиле да го заменат руското национално знаме со знамето на Рускиот олимписки комитет на плоштадот каде што биле знамињата на земјите учеснички на Светскиот шампионат во хокеј.

Слични содржини