Захарова: Целта на НАТО е бесконечна дестабилизација близу границите на Русија

од Vladimir Zorba

Целта на воените вежби на НАТО и Украина е да се создаде „бесконечна дестабилизација во близина на руските граници“, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на земјата, Марија Захарова.

Таа исто така рече дека една од целите е да се пренесе воена опрема и оружје во Украина.

„За нас е сосема јасно дека ова се две глобални задачи. Првата е да се направи бесконечна дестабилизација долж руската граница. Тоа е провокација да се наметне одговор, а одговор сигурно ќе има затоа што Русија е суверена земја. Ако сте постојано принудени да дадете одговор на некои агресивни потези – тогаш тоа е чиста провокативна акција“, рече Захарова.

Таа потсети дека Северноатлантската алијанса годинава спроведува седум различни воени маневри на територијата на Украина.

„Тие веќе имаат колапс практично на сите фронтови, а НАТО само ги учи и учи. Не ми е јасно на што се учат, очигледно се, само не да војуваат“, додаде таа.

Захарова се осврна и на неодамнешниот инцидент со британскиот разорувач во Црното Море, велејќи дека станува збор за чиста провокација на Лондон.

„Таквото однесување повеќе не им остава никакви шанси да излезат. По ваквата постапка, потребно е да се користат што повеќе изрази „провокација“ и „намерна провокација“ за сè да дојде на свое место “, нагласи таа.

Слични содржини