ЗАХАРОВА ЗА СОСТОЈБАТА ВО КАБУЛ: Луѓето бараат помош, а Америка молчи!

од Stefanija Kuzmanovska

Аеродромот во Кабул е преполн со луѓе кои бараат помош од САД при евакуација, но како одговор, настана тишина, што е со човековите права, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

– Обично објавуваат изјави за поединечни случаи дење и ноќе без пауза за ручек. Тие повикуваат да престанат страдањата, преземаат итни мерки (против) одговорните за беззаконието, се закануваат со санкции и повикуваат на „податоци од медиумите и социјалните мрежи“. Изгледа дека извештаите од аеродромот во Кабул се пренесуваат во живо – Авганистанците ги напаѓаат авионите и бараат од Вашингтон, кој толку години ги уверуваше во сојузништвото, не за помош, туку за спас. И тишина – напиша Захарова на својот канал на Телеграм.

Извор од авганистанските безбедносни сили изјави претходно дека неколку лица загинале откако американската армија отворила оган врз Авганистанци на аеродромот во Кабул.

Повикувајќи се на изјави на очевидци, агенцијата Франс прес објави дека американската војска пукала во воздух како предупредувачки знак на аеродромот во главниот град на Авганистан, кога толпа луѓе излегле на пистата.

Ситуацијата во Авганистан се влоши во последните недели, откако започна офанзивата на Талибанците врз големите градови. Талибанците во неделата ја презедоа контролата врз сите гранични премини. Во текот на денот милитантите влегоа во Кабул и ја презедоа контролата врз претседателската палата.

Во исто време, авганистанскиот претседател Ашраф Гани ја напушти земјата за, според неговите зборови, „да го спречи масакрот“.

Портпаролот на политичката канцеларија на Талибанците, Мухамед Наим, подоцна објави дека војната во Авганистан е завршена.

Слични содржини