Закани, силување, насилство: Тајните на опасниот култ на Том Круз

од Nikola Popovski

За првпат, една телевизиска станица се осмелила да сними документарец за саентологијата. Ѕвезда на документарната серија со осум епизоди е Леа Ремини, поранешна ѕвезда на серијата „Кралот на Квинс“ и поранешна членка на тој култ. Таа поминала повеќе од три децении во саентологијата и во 2013 година конечно се осмели да го напушти. Оттогаш, таа води тешка правна битка против разни обвинувања од саентолошките кругови кои се обидуваат да ја омаловажат и со тоа да ја намалат нејзината порака, поради што решила да открие сè што смета дека е важно на ТВ-екранот.

Саентолози од висок ранг

Во првата епизода ѝ се придружил и поранешен висок функционер на саентолошката црква, Мајк Риндер и билеприкажани заканите на адвокатите на саентолошката црква, кои главно биле сведени на обвинувања: „Црквата негира многу изјави дадени во програмата“. Риндер некогаш бил одговорен за клевета на сите противници на саентологијата, и тој беше официјално портпарол на меѓународните односи.

Ремини, од своја страна, има едноставна порака. „Некој мора да стори нешто во врска со овој култ. Како што понатаму објасни, нејзината цел е да му покаже на остатокот од светот каква штета предизвикува членството во саентолошката црква“, пишува „Дејли Бист“, а пренесува „24 сата.хр“.

Некогаш, Леа била една од најистакнатите членови на холивудската гранка на саентологијата. Се сеќава како билаверен член повеќе од три децении и како секогаш и се заблагодарувала на црквата за сите нејзини успеси. Од друга страна, кога ќе доживеела неуспех, таа ќе се обвинувала себеси, исто како што ја научиле саентолозите. Минатата година таа објавила книга, вистинско откритие на саентологијата, во која се присети на својот живот во тој култ. Разочарувањето започна во 2007 година на венчавката на Том Круз и Кети Холмс во Италија.

Ремини не била во можност да ја најде Шели Мискевиџ, сопругата на шефот на саентологијата Дејвид Мискевиџ, и започнала да се распрашува.

„Ми рекоа дека навистина не треба да поставувам некои прашања“, се присетува Ремини. Неколку години подоцна, таа го пријавила исчезнувањето на Шелин во полиција, но полицијата на Лос Анџелес на крајот се откажала од потрагата.

Силување малолетничка

Ејми Скоби, исто така една од поранешните членови на саентолошкиот култ, се појавила во истата епизода и го повтори она што го видела додека била член. Таа го опиша Дејвид Мисквиџ како лут човек кој често давел и тепал машки вработени. Таа се присетила дека слепо верувала во црквата, дури и откако саентолог ја силувал кога имала само четиринаесет години.

Патем, адвокатите на Саентолошката црква жестоко ја нападналае телевизиската мрежа „А&Е да престанат да снимаат или барем никогаш да не ја емитуваат оваа документарна серија.

„Не знам колку малку беше потребно за серијата да пропадне. Знам дека A&E беа многу упорни и откако ги видоа снимките и ги слушнаа приказните, тие апсолутно се посветија на емитувањето на серијата“, изјавила Леа за „Hollywood Reporter“.

Таа исто така потсетила како црквата некогаш се обиде да го искористи своето влијание врз ѕвездите на популарна ТВ серија. Том Круз еднаш ја замолил Ремини да му се јави на тогашниот шеф на Си-Би-Ес, ТВ-станицата што емитуваше „Крал на Квинс“, со цел да се откаже од емитување емисија за Том и неговото влијание во саентолошките кругови. Разговорот бил крајно непријатен и на крајот Лес Монвис рече дека е загрижен за тоа што таа или некој друг мисли и дека нема да се меша во уредничката политика на која било емисија.

Во шоуто, Леа открила како членовите на црквата, кои работеле напорно и заработувале за живот годинава, требало да и дадат на црквата по 250.000 долари, додека таа самата дала околу три милиони долари. Саентолошката црква продолжува да соопштува дека Ремини е само неуспешна актерка која се обидува да заработи пари клеветејќи ја саентологијата.

loading...

Слични содржини