Започна Парадата на победата во Москва (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

По повод 76-годишнината од крајот на Втората светска војна, на Црвениот плоштад во Москва се одржува Парадата на победата.

Парадата во Москва ја предводи Врховниот командант на копнената армија, генерал на армијата Олег Саљуков. Парадата на победата е можност Русија да ја покаже силата на својата армија и потенцијалот да одговори на сите предизвици. Тоа е исто така вистинското место да се демонстрираат најновите достигнувања на воената авијација.

Паради се одржуваат и во многу руски градови, кои ќе завршат со огномет. Поради пандемијата на ковид, акцијата „Бесмртен пат“ ќе се одржи онлајн втора година по ред.

Оваа година пешадиската колона ќе ја формираат 37 парадни единици со повеќе од 12,5 илјади војници. Механизираната колона се состои од повеќе од 190 модели на воена опрема, вклучително и разни видови руски тенкови, пет типа оклопни возила од семејството „Тајфун“, борбени возила за пешадија, тактички ракетен систем „Искандер М“, ракетен систем со повеќе цевки „Торнадо С“, самооден хаубиц „Мста С“, артилериски систем „Коалиција СВ“ и многу други.

Фото: Ројтерс

Слични содржини