Заработката од аукцијата на предметите на Фреди Меркјури достигна вртоглави 46,5 милиони евра

од Vladimir Zorba

Вкупната заработка од серијата аукции организирани од Sotheby’s во сите свои 15 галерии, нудејќи 1.400 предмети од еклектичната колекција на починатиот легендарен музичар Фреди Меркјури, достигна 46,5 милиони евра, што е рекорд за колекција од овој тип, објави аукциската куќа.

Sotheby’s ги стави на аукција предметите на музичарот како дел од еден вид музејска изложба што ја отвори за јавноста бесплатно, привлекувајќи повеќе од 140.000 посетители за нешто повеќе од еден месец.

На интернет се продадени 27.100 предмети, а аукциската куќа забележала дури 41.800 понуди од целиот свет.

Речиси 99 отсто од артиклите се продадени по цена повисока од првичната проценка. Исклучок е пијаното на музичарот од брендот Јамаха на кое тој ја компонираше својата позната „Боемска рапсодија“. Продаден е за 2 милиони евра (2,2 милиони долари), што според Sotheby’s е рекорд за ваков инструмент, но аукциската куќа проценила дека ќе се продаде меѓу 2,5 и 3,8 милиони долари.

Изненадувањете сребрениот чешел за мустаќи од познатата златарница Tiffany & Co. Продаден е за неверојатни 189.000 долари, што е далеку над проценката пред аукцијата од 500 до 750 долари.

Во Sotheby’s се задоволни и од постигнатата цена за сребрената нараквица со змија што Меркјури ја носеше во спотот за ‘Bohemian Rhapsody’ во 1975 година. Продадена е за 881.717 долари, што е рекордна цена за парче накит кое припаѓа на рок ѕвезда.

Ретка е и зачуваната училишна книга со потпис на Фредерик Булсара на предната страна, која е продадена за 88.786 долари. Меркјури е роден како Фарок Булсара во Занзибар во 1946 година. Меѓу предметите продадени на аукција има графики од Пабло Пикасо, Салвадор Дали и Марк Шагал, антички мебел и бројни фигурини на мачки.

Понудувачите беа од 76 земји од Европа, Северна и Латинска Америка и купувачи од 50 земји. Колекцијата ја понудила на продажба Мери Остин, блиска пријателка на Фреди, со која и тој извесно време бил верен, а на крајот и ја оставил својата куќа и целиот свој имот.

Во април, Остин, која се грижела за личните работи на нејзиниот пријател повеќе од 30 години во неговиот поранешен дом Garden Lodge во лондонскиот Кенсингтон, откри зошто дошло време да ги продаде неговите работи.

„Многу години сум привилегирана и среќна што живеам опкружена со сите прекрасни работи што Фреди толку многу ги сакаше. Но, дојде време да го затворам ова многу посебно поглавје во мојот живот“, рече Остин во соопштението за печатот на Sotheby’s.

„Ми беше важно да го направам ова на начин на кој исто така би сакал и Фреди, а тој најмногу ги сакаше аукциите. Тој беше голем и интелигентен колекционер. Се надевам дека ова ќе биде можност да ги споделиме сите аспекти од животот на Фреди, јавниот и приватниот, и светот подобро да го разбере и слави неговиот уникатен, убав дух“, додаде таа.

Дел од средствата од аукцијата ќе бидат донирани на Фондацијата Mercury Phoenix и Фондацијата Elton John Aids, две организации посветени на собирање пари за борба против СИДА-та, од која Меркјури страдаше кога почина во 1991 година на 45-годишна возраст.

Слични содржини