Завршени обдукциите на сите жртви од автобусот: „Најважна е обдукцијата на возачот“

од Stefanija Kuzmanovska

Двајцата возачи на полскиот автобус што во саботата излета од автопатот А4 кај Брезнички Хум загинаа, а обдукцијата е извршена на сите жртви, потврди во понеделникот за „Хина“ Дарко Галиќ, портпарол на жупаниското државно правобранителство во Вараждин.

Во сообраќајната несреќа загинаа вкупно 12 лица, а 32 се повредени, сите полски државјани.

Дарко Галиќ, портпаролот на жупаниското државно правобранителство во Вараждин, потврди дека се извршени обдукциите на полските жртви.

„Најважна е обдукцијата на починатиот возач“

„Извршени се обдукции на жртвите и се собираат податоци за самата автобуска линија и сите настани кои му претходеле на излетувањето на автобусот од автопатот. Најважна е обдукцијата на починатиот возач, информациите што ќе се добијат за неговата состојба“, изјави Галиќ.

Тој додаде дека двајцата возачи на автобусот загинале и дека неспорно е утврдено кој возач го управувал автобусот во моментот на несреќата.

„Возачот беше на возачкото место со врзан појас“, изјави Галиќ.

Портпаролот на ЖДО рече и дека Државното правобранителство треба да утврди дали е сторено кривично дело и кој евентуално го сторил, а потоа ќе се донесе одлука бидејќи против лице кое не е живо не може да се води кривична постапка.

„По собирањето на сите податоци, Државното правобранителство ќе одлучи дали постапката ќе се води овде или во Полска, имајќи предвид дека сите жртви се полски државјани“, рече Галиќ.

Двајца Полјаци се уште се во критична состојба

Во полскиот автобус, кој во петокот тргна од Варшава на аџилак во Меѓугорје, имало 42 патници. Но, во сообраќајната несреќа во саботата наутро на автопатот А4, кај Брезнички Хум, 11 од нив загинаа на местото на несреќата, уште едно лице загина во КБЦ Загреб, а 32 лица се повредени.

Двајца тешко повредени Полјаци се уште се во критична состојба, додека состојбата на останатите лекувани во хрватските болници е претежно стабилна, соопшти денеска Министерството за здравство на Република Хрватска за состојбата на патниците во полскиот автобус.

Полска планира оваа недела, веројатно веќе во среда, да донесе дома десетина повредени во автобуска несреќа кај Брезнички Хум, објави претходно денеска полскиот заменик министер за здравство Валдемар Краска. Тој рече дека полските власти се во постојан контакт со хрватските болници каде има триесетина повредени Полјаци, пренесува ПАП.

Полска е во контакт и со семејствата на жртвите кои пристигнаа во Хрватска.

Слични содржини