Збрка – „Тој е Дончиќ, а јас сум Јокиќ“ (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ го коментираше мечот со Далас Маверикс и новата победа на својот Денвер со резултат 117: 113.

Сепак, воведот во неговата изјава беше лапсус на дописниците на РТС од Соединетите држави.

Во вклучувањето, тој го праша како е да се игра против Лука Јокиќ, мислејќи на младиот Словенец од редовите на Далас.

„Дончиќ, не Лука Јокиќ, јас сум Јокиќ. Се шегувам, мислам дека секој што поврзува неколку добри игри со одлични минути може да го направи тоа, не е големо достигнување, Лука е фантастичен. Тој знае како да изнуди фаул , единствен е и навистина секогаш мислиш дека нешто ќе направи и ќе ве изненади. Убаво е да се гледа и да се игра против него, секогаш можете да научите нешто од него. Утакмицата? Важно е дека победивме, беше горе долу, водевме, па го исфрлија Џамал, најважно е што победивме“, рече Јокиќ.

Јокиќ мечот го заврши со 20 поени, 10 скока и четири асистенции, додека Дончиќ оствари трипл-дабл (35 поени, 16 асистенции и 11 скока).

Слични содржини