Зеленски: Битката за Лисичанск се уште се води

од Берта Китинска

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска негираше дека руските сили целосно го зазеле Лисичанск, последното упориште на украинските сили во регионот Луганск.

На прес-конференција со австралискиот премиер Ентони Албанезе, Зеленски рече дека се уште се води битката за Лисичанск, град во областа Луганск за кој Русија тврди дека ја презела контролата, пренесува АП.

Слични содржини