Зеленски го потврди почетокот на украинската контраофанзива

од Stefanija Kuzmanovska

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на брифинг изјави дека се спроведуваат контраофанзивни и одбранбени акции и дека украинската војска е позитивно расположена, пренесе агенцијата УНИАН.

„Во Украина се одвиваат контраофанзивни и одбранбени дејствија, во која фаза, нема да кажам детално. Мора да имате верба во нашата војска, а јас верувам во нив. Јас сум во секојдневен контакт со нашите команданти“, рече тој.

Руската армија известува за масовни украински напади веќе шест дена, главно на јужниот фронт. Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека украинските сили започнале контраофанзива против Русите, но дека нема да ги постигнат своите цели.

Слични содржини