Земјотрес со јачина од 5,4 степени ја погоди јужна Италија

од Stefanija Kuzmanovska

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала синоќа нешто пред полноќ го погоди регионот на јужна Италија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Земјотресот се случил на длабочина од два километри, 77 километри северозападно од градот Фоџа и 12 километри југозападно од Казакаленда во 23:52 часот по локално време, соопшти EMSC.

Слични содржини