Земјотрес од 5,8 степени близу Мелбурн (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала го погоди подрачјето во близина на Мелбурн во Австралија, пренесува Geoscience Australia, тамошната сеизмолошка служба.

Епицентарот на земјотресот бил во близина на руралниот град Менсфилд, на околу 200 километри североисточно од Мелбурн, на длабочина од 10 километри.

Локалната радио станица објави слика од урнатините на улица во Мелбурн, што ја припишува на земјотресот, а луѓето во северните делови на градот објавија на социјалните мрежи дека останале без електрична енергија.

Оваа област не е загрозена од цунами.

Итните служби добија бројни повици, а 35.000 домаќинства накратко останаа без електрична енергија.

Хеликоптери летаат над погодената област за да ја проценат ситуацијата.

Потресот траел околу 20 секунди, иако некои тврдат дека траел подолго.

Австралија се наоѓа во центарот на тектонската плоча и поради оваа причина многу ретко бележи сериозни земјотреси.

Најлошиот земјотрес во земјата некогаш се случи во 1988 година. Јачината беше 6,6 степени според Рихтеровата скала.

Слични содржини