Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

од Nikola Popovski

Денес Црногорскиот институт за хидрометеорологија и сеизмологија регистрираше помал земјотрес со епицентар на 28 километри северно од Драч.

Земјотресот, кој бил регистриран во 15,32 часот, бил почувствуван во Црна Гора, како и во С. Македонија.

Јачината на земјотресот во епицентарот бila 3,8 степени според Рихтеровата скала, односно 5-ти степен според Меркалиевата скала.

Епицентарот се наоѓа на длабочина од 14 километри.

Земјотресот не можел да предизвика материјална штета во епицентралното подрачје.

loading...

Слични содржини