Зендаја влезе во историјата како најмладиот добитник на Еми

од Vladimir Zorba

Младата 24-годишна американска актерка Зендаја влезе во историјата синоќа кога ја освои наградата „Еми“ за најдобра актерка во драма, за улогата на Руе во серијата „Еуфорија“ на ХБО.

Со ова, Зендаја стана најмладата актерка што некогаш успеала во ова. Во исто време, таа е само втора црнокожа актерка што некогаш ја освоила главната награда за нејзината улога во драма – пред тоа, ова и припадна на Вајола Дејвис за нејзината улога во серијата „Како да се излече со убиство“.

Прифаќајќи ја наградата, поранешната ѕвезда на Дизни покажа дека прераснала во голема девојка и амбасадор на различности, оддавајќи почит на судијата на Врховниот суд на САД, Рут Радер Гинсбург, кој почина минатата недела, и ги повика гледачите да гласаат на претседателските избори.

„Знам дека ова е чуден момент за славење, но сакам да кажам дека има надеж за сите млади луѓе. Знам дека нашата серија не изгледа секогаш како добар пример за млади, но знам дека има надеж за младите. За сите мои другари кои се на улица и се борат: Ве гледам, Ви се восхитувам и Ви благодарам “, рече таа.

loading...

Слични содржини