Значајна одлука на ФИФА: Фудбалери ќе може да ја менуваат репрезентацијата

од Vladimir Zorba

Конгресот на ФИФА одобри значителна промена во правилата во врска со учеството на играчи во национални тимови.

Сега на играчите ќе им биде дозволено да ја сменат репрезентацијата ако одиграле само еден официјален натпревар за една репрезентација, пренесува новинарот на Би-Би-Си, Пирс Едвардс.

Единствениот услов е тој да не одиграл натпревар на ниту еден завршен турнир, како што е Светското првенство или континенталните шампионати.

За потсетување, Спортскиот арбитражен суд (CAS) во 2018 година го одби барањето на фудбалерот на Барселона, Мунир Ел-Хадади, кој беше поканет во репрезентацијата на Мароко на Светското првенство во 2018 година, но не настапи, бидејќи имаше еден официјален натпревар во дресот на сениорската репрезентација на Шпанија.

Досега, правилото беше дека играчот може да игра за помладите селекции на една земја, но подоцна може да игра за сениорска селекција на друга.

loading...

Слични содржини