Знамето на виножитото се развеа во центарот на Скопје

од Берта Китинска

Гласна музика, знамиња во боите на виножитото се веат низ центарот на Скопје.

Утрово во 10 часот започна втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија.

– Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе. Прајдот е протест, но и прослава, на која ги реафирмираме надежите за посолидарно, похумано и поправедно општество, се вели во соопштението испратено до јавноста.

Забавата во моментов се одвива пред Порта „Македонија“, а ќе заврши кај Школка во Градскиот парк.

Фото:Принтскрин

Слични содржини