Зошто е Бугарија интересна за шпионите?!

Софија протера двајца руски дипломати по апсењето на разузнавачка група која наводно и доставувала доверливи воени информации на Москва.

Додека Бојко Борисов и Јенс Столтенберг вчера телефонски разговараа пред министерскиот состанок на НАТО во Брисел за шпионската афера што ја потресе Бугарија, руската амбасадорка во Софија Елеонора Митрофанова со потсмев го искоментира демонтирањето на разузнавачката мрежа што доставуваше доверливи воени информации до Москва. Митрофанова рече дека едно од шесте уапсени лица со руско и бугарско државјанство, кое било меѓу осомничените за шпионажа, дошло само во рускиот конзулат да се распраша за заработка на пензија, пренесува порталот „Новините.бг“.

„Врз основа на видео и аудио материјалот презентиран од обвинителството, невозможно е да се воспостави директна и логична врска помеѓу дотичното лице и руската амбасада. Во овој случај нема мистерија и вина “, тврди Митрофанова, која претходниот ден беше информирана од Министерството за надворешни работи на Бугарија дека на двајцата руски дипломати им се дадени 72 часа да ја напуштат земјата поради незаконски разузнавачки активности.

Москва вчера ги повика бугарските власти да престанат со лов на вештерки што им штети на нивните национални интереси, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, коментирајќи го потегот на Софија да го прогласи персоналот во руската амбасада за персона нон грата.

„Време е да се вратиме на конструктивната билатерална агенда, што е поприродно за односите меѓу Русија и Бугарија“, рече Захарова во изјавата, пренесе Тас.

Захарова посочи дека Русија, во согласност со дипломатската практика, го задржува правото да одговори на ист начин на протерување на двајца руски дипломати од Бугарија. Патем, ова не е прв шпионски скандал меѓу двете земји. Од октомври 2019 година до крајот на 2020 година, Софија прогласи пет руски дипломати за „персона нон грата“. Но, овој пат имаше конкретно апсење на лица осомничени за шпионажа.

Разузнавачката афера, која веднаш го привлече вниманието на НАТО, САД и Велика Британија, беше откриена на 19 март, кога бугарската полиција уапси шест лица осомничени за шпионажа во корист на Русија. Меѓу уапсените, според соопштението, има активен и пензиониран воен персонал, како и претставници на Министерството за одбрана. Бугарската страна објави дека е уапсена и сопругата на наводниот организатор на групата, која имала бугарско и руско државјанство и која, наводно, „уживала во довербата на руските дипломати“.

„Оваа истрага е клучна за безбедноста на Бугарија, но исто така и за безбедноста на нашите партнери од ЕУ, НАТО и САД. Ова е прв ваков случај од 1944 година “, рече главниот обвинител Иван Гешев.

Портпарол на главниот обвинител на Бугарија, Сиика Милева, рече дека на уапсените за злосторствата може да им се изрече затвор од 10 години и доживотен затвор. Милева пред новинарите ги презентираше достапните информации, според кои наводниот водач на оваа разузнавачка мрежа е поранешен висок функционер на бугарската воена разузнавачка служба, кој завршил разузнавачка школа во Москва предводена од руската ГРУ. По враќањето во Бугарија, тој, наводно, имал задача да регрутира мрежа агенти со пристап до доверливи документи поврзани со НАТО и Европската унија.

„Сопругата на осомничениот, која има двојно бугарско-руско државјанство, наводно дејствувала како лице за контакт со руската амбасада, каде ги предала документите“, рече Милева, пренесува „Еуроњуз“.

Меѓу уапсените беше висок службеник на Министерството за одбрана, кој работеше на планирање и креирање на воен буџет, воен разузнавач кој собираше информации за хибридни закани и ризици, вклучувајќи ја и Русија, поранешен разузнавач, кој исто така работел како воен аташе, но и чувар на безбедност кој беше испратен во странска мисија.

По разговорите со генералниот секретар на НАТО, Бојко Борисов рече дека Столтенберг и дал целосна поддршка на Бугарија. „Важно е НАТО да се обедини силно против какви било злонамерни активности на кои се изложени сојузниците“, рече Борисов преку Твитер, кој претходниот ден ја повика Русија да престане да ја шпионира Бугарија.

Откривањето на оваа афера оди рака под рака со Јенс Столтенберг, но исто така и со Бојко Борисов, кој, во согласност со новата ориентација на Белата куќа, одговара со ладење на односите со Москва во обид да ја задржи власта и по парламентарното на 4 април избори. На генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, овој случај ќе му послужи како дополнителен аргумент за затворање на редовите против се поагресивната Русија на министерскиот состанок на НАТО, на кој присуствува и шефот на Стејт департментот, Ентони Блинкен.

Затоа Столтенберг во Брисел изјави дека НАТО внимателно ја следи бугарската истрага за наводниот руски шпионски ланец.

„НАТО секогаш е многу фокусиран на заштита на доверливите документи и доверливи податоци и ние целосно ја поддржуваме работата на нашиот сојузник Бугарија во борбата против руските малициозни активности на нејзината територија“, рече Столтенберг, пренесе БТА.

Слични содржини