Има многу брз начин за уништувањето на “Исламска држава”, но Анкара спречува тоа да се случи

Само на прв поглед може да ви се чини дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган учествуваше во борбата против “Исламска држава”, пишува во британскиот весник “Дејли Меил” историчарот Мајкл Берли.

Всушност турската авијација нанесува удари претежно на позициите на “единствената армија која претставува реална закана за ИД и освоила безброј борби” – Армијата на сириските Курди. Всушност, пишува Берли,ИД би можела да биде уништена доста брзи, ако Курдите дејствуваа слободно без да бидат нападнати од турските воздухопловни сили. “Додека Турција е членка на НАТО и коалицијата, која се бори со џихадисти, Ердоган, глуми дека прави сé , а всушност  гледа  да ги ослабне силите кои всушност се борат против џихадистите на ИД  “, се истакнува во написот. Берли. Тој  забележува дека Ердоган ги гледа  Курдите за многу поголема закана,  за Турција отколку ИД, поради нивната потрага да создадат сопствена држава.

Во Турција Курдите сочинуваат околу една петтина од населението. Освен тоа Ердоган “не го поднесува” претседателот на Сирија Башар Асад, чии позиции се зајакнуваат, ако овие на ИД  слабеат. Затоа Ердоган ги затвора очите за тоа дека ИД постепено се имплементира во турските градови, во кои пренесува странски екстремисти во  Сирија. “Не го забележуваше и тоа дека турските шверцери купуваат од ИД крадена  нафта”, пишува Берли.

Историчарот забележува исто така  “загрижувачки аспект на консолидација на власта од Ердоган”: трансформацијата на Турција од секуларна држава во исламско општество. Фали уште функцијата градоначалник на Истанбул во 1997 година, кога Ердоган беше осуден на казна затвор за врски со радикалите, а во 2012 година на функцијата премиер тој “си одмаздувајте”, испраќајќи во затвор 324 офицери. Финансирањето на армијата, која би спречила на растот на исламистичкото влијание, беше намалено за 30%.

Тревога, според зборовите на Берли, предизвикува и тоа дека се повеќе млади Турци, вклучувајќи и од партијата на Ердоган, сочувствуваат со џихадистите на Исламска држава

 Генерално околу 7% од Турците не ги сметаат ИД за терористи, а над 15% се убедени дека ИД не е закана за Турција.

“Затоа Владимир Путин, барем, е делумно во право, обвинувајќи го за дволичност во врска со борбата против ИД.Ердоган, може и сака да влезе во ЕУ, но тој ќе биде пријател на Западот само до тогаш, додека тоа му  одговара “, нагласува авторот на статијата.

Слични содржини