Зошто светските медиуми ја препорачуваат Црна Гора за летување?

од Nikola Popovski

Престижниот британски магазин за патувања „ВондерластЕ ја препорача Црна Гора, заедно со соседна Албанија, како прва дестинација на нејзината листа на земји што треба да се посетат во јули оваа година.

Црна Гора уште еднаш се најде во друштво на егзотични светски дестинации, како Австралија, Сејшели и Мексико, а авторите на статијата објавена во Вондерласт ја посочуваат Црна Гора како совршена летна дестинација со помалку гужви и идеални температури за овој период од годината.

„Прошетајте низ Котор, впијте ги сончевите зраци на плажите во Будва и уживајте во природата на националниот парк Дурмитор“, напишал авторот на текстот.

Германските медиуми исто така ја препознале Црна Гора како дестинација која вреди да се посети. Добро познатиот германски неделник „Фрејзејт Воше“ објави статија за Црна Гора, која ја опишува како „рај на Балканот“, како дел од рубриката „Патувања од соништата“.

На осум страници на овој познат германски неделник била објавена статија за Црна Гора, а авторите истакнуваат дека, иако е мала балканска земја, Црна Гора изненадува со прекрасни искуства во природата.

„Плажи со кристално чисти води на Јадранското море, романтични места со прекрасни цркви, манастири и палати и тој мал, софистициран Тиват“, додаваат авторите, наведоа тие.

Тие се осврнале и на Которскиот залив, Будва и Свети Стефан, Велика плажа, но и на северот на Црна Гора, потенцирајќи ги природните убавини на Националниот парк Дурмитор.

Слични содржини