Зверев за Ѓоковиќ: Австралија да направи исклучок и да му дозволи да настапи

од Nikola Popovski

Германскиот тенисер Александар Зверев застана на страната на Новак Ѓоковиќ и побара од австралиските власти и организатори на тенискиот турнир да направат исклучок за српскиот тенисер.

Зверев не сака неправедна предност и би сакал да го види Ѓоковиќ на Австралија Опен.

„Тешко е бидејќи тоа е политичко прашање, но посетата на земјата нема никаква врска со тенисот. Ако државата ни дозволи да влеземе, мора да ги почитуваме правилата. Се надевам дека ќе игра. На крајот на краиштата, јас сум трет во светот. Ако не игра, полесно ми е да го освојам турнирот. Сепак, тој е број еден во светот и треба да биде таму. „Се надевам дека австралиската влада ќе направи исклучок или што и да е потребно за тој да биде таму и да може да игра“, рече Зверев.

Зверев неодамна славеше против Ѓоковиќ во полуфиналето на завршниот турнир во Торино, а потоа и во финалето против Медведев.

По победата против српскиот тенисер изјави дека тој е најдобар на сите времиња, на што се надоврза со оваа агитирање кај австралиските власти.

Слични содржини