Ѕвезда од „Игра на тронови“ во мигрантскиот камп на Лезбос: Ова е пекол на Земјата, Грција не може сама

од Aleksandar Petrovski

Грција е членка на Европската унија, која можеби има најголем проблем со мигрантите кои пристигнуваат од Блискиот исток. Големи бегалски кампови се наоѓаат на островите, а неодамна и најголемиот, на Лезбос, го погоди страшен пожар. Бројни активисти, вклучително и некои јавни личности, често зборуваат за оваа состојба. Меѓу нив е и актерката Лена Хиди, познатата Серсеи од серијата „Игра на тронови“, која двапати го посети бегалскиот камп на Лезбос.

Си-Ен-Ен го објави нејзиниот поглед на она што се случуваше во кампот Морија на Лезбос. Хиди вели дека тоа е „пекол на Земјата, нечист, несигурен, каде што човековите права не постојат“.

– Го посетив прифатниот центар за бегалци на грчкиот остров Лезбос двапати, во 2016 година, а потоа повторно во 2019 година. До мојата втора посета, се чинеше дека ситуацијата во кампот достигна очај. Морија веќе го дуплираше предвидениот капацитет и продолжи да расте секој ден, достигнувајќи го својот лимит шест пати. За време на двете посети, бев сведок на влегување на нови луѓе од сите возрасти, вклучително и стари лица и деца. Би помислиле дека овие луѓе се криминалци, а не луѓе кои побегнале од војна и бескрајни, брутални закани. Некои од нив со месеци спиеја на импровизирани кревети со само едно ќебе. Немаше место. Луѓето го делеа просторот со потполни странци. Bеcето се користеше како sидови за да се обезбеди барем одредена приватност – наведува таа.

Тој додава дека тоалетите биле потсмев, честопати без вода. Вечерта немаше светло, а жените беа премногу исплашени да ги напуштат своите шатори, се плашеа да ги остават своите деца. Постоеше постојана закана за сексуално злоставување.

– Не беа исполнети наједноставните секојдневни потреби. Добивањето храна значеше чекање со часови, само за да го добиете најнесоодветниот оброк што можете да го замислите. Некои едноставно решија да се држат настрана, да избегнуваат насилство и да гладуваат. Заглавени во такви ужасни услови и неизвесност за иднината, имаа алармантно влијание врз менталното здравје на луѓето што живеат во Морија. Како застапник за ментално здравје, она што го видов на Лезбос одекна длабоко “, вели Хиди.

Извештајот на Меѓународниот комитет за спасување (ИВЗ) од минатата година откри дека над 60 проценти од бегалците кои дошле во медицинскиот центар на ИВЗ во Морија, размислувале за самоубиство, а 30 проценти од нив веќе се обиделе да стават крај на животот.

– Гледањето во очите на некој што изгубил секаква надеж е нешто што никогаш не можете да го заборавите. Можеше да ја оштетите запаливата природа на тоа место. Бес, загуба и очај, незаштитени, без поддршка и несигурни за нивната иднина. Мајките загледани во далечината, надежта исчезна, како да не можат да ги видат ниту своите деца пред нив. Пеколната дупка што беше Морија сега беше изгорена до темел. Но, кризата не поминува. Луѓето сè уште доаѓаат секоја недела на бреговите на Грција и на други места и им треба заштита, тие се луѓе на кои им е потребно засолниште, храна, љубов и признание. Запознав некои извонредни луѓе во Морија, кои беа исклучително инспиративни. Потребна им е малку надеж. Зошто е тешко за нас да го понудиме тоа? изјави таа.
Огнот и хаосот што следеше доведе до губење на малку што имаа.

– Потребно е одржливо решение за овој проблем. Мора да понудиме образование и инфраструктура, мора да им дадеме на луѓето можност да го дадат својот придонес, да бидат дел од нешто. Искрени, треба да се направат значителни напори за подобрување на услугите и капацитетите за бегалците на теренот и треба да се направат сериозни напори за проширување на правните канали во Европа и споделување на оваа одговорност низ целиот континент. По пожарот, и Франција и Германија соопштија дека ќе примат повеќе бегалци од Лезбос. Но, едно е сосема јасно. Грција не може да го поднесе ова сама. Европската унија мора да направи чекор – изјави таа.

loading...

Слични содржини