Како изгледа редизајнираната Opel Corsa (ФОТО)

од Radmila Tasevska
408 прегледи

Иако Corsa се заснова на француска основа, впечатливите дизајнерски елементи го прават еден од поинтересните модели во сегментот.

Рестилизираната Corsa во голема мера е стилски базирана на поголемата Astra. На редизајнираниот автомобил, новиот, т.н Предна маска на визирот, која краси некои други модели од гамата на брендот Opel.

Овој детал претставува освежување во сегментот на модели на градски автомобили, чиј број од месец во месец се намалува.

Меѓу другите новитети, вреди да се спомене воведувањето на Intelli-Lux LED фаровите и очекуваниот подобрен мултимедијален систем во кабината.

Иако затворената предна табла навестува електричен погон, Opel сепак ја нуди SUS класиката.

Поточно, се работи за „лесен“ хибрид од 48 волти со 75, 100 и 136 КС (во зависност од опцијата), додека силата се пренесува на тркалата преку автоматизиран менувач со двојна спојка.


Иако затворената предна табла навестува електричен погон, Opel сепак ја нуди SUS класиката.

Споменатите електрични верзии се од 136 КС и 156 КС и нудат до 357 км и 402 км досег во тест циклусот WLTP.

Ако овие технички детали ви изгледаат познати, тоа е затоа што се „копирани“ од сестринскиот модел Peugeot E-208.

Конечно, цените. Основната SUS верзија во Германија чини од 18.500 евра, додека електричната Corsa почнува од 37.000 евра.

Слични содржини