Актуелно
Почетна / Магазин

Магазин

Коронавирус и секс: Сè што сакавте да знаете, но сте немале кого да прашате

Дали за време на сексот можам да се заразам со коронавирус? Можеби сте помислиле на тоа, но се срамевте да прашате. За да се разделат фактите од невистините, експерти одговараат на прашањата на луѓето. Алекс Џорџ е доктор, а Аликс Фокс е новинарка, која се занимава на темата секс и …

Повеќе

Како ќе изгледаат патувањата по пандемијата од коронавирус?

Додека многу земји се соочуваат со зголемено ширење на коронавирусот, а големите туристички атракции остануваат целосно напуштени, новото истражување на Luggage hero сугерира дека светот на патувањето е сè уште жив, пишува Forbes. Повеќе од половина од Американците (58%) планираат да патуваат во периодот од мај до септември 2020 година, …

Повеќе

Позната јутјуберка направи список на 60 работи што можете да ги правите во карантин (ВИДЕО)

Блогерката и јутјуберка Калин Николсон, попозната по прекарот Koze, веќе подолго време е популарна поради нејзините совети за живот. Затоа не е изненадувачки што оваа 25-годишна Канаѓанка решила да вложи посебен напор кога станува збор за совети за најдобро време поминато дома, особено сега кога речиси цел свет е во …

Повеќе

Принцот Чарлс за прв пат проговори откако беше дијагностициран со коронавирус

Принцот Чарлс, кому му беше дијагностициран коронавирус пред неколку дена, зборуваше јавно и ги сподели своите искуства поврзани со болеста, но им се заблагодари и на оние кои храбро се справуваат со пандемијата. Тој ја опиша пандемијата на вирусот како „чудно, фрустрирачко и многу стресно искуство“. Принцот ги искористи повратните …

Повеќе

Нејзината смрт продолжува да биде голема мистерија: Дури и 20 години подоцна, порно-актерката Лоло Ферари ја бранува јавноста

Сите оние кои ја виделе Лоло Ферари барем еднаш во животот, барем на фотографии, секако дека никогаш не ја заборавиле, благодарение на необичниот изглед и формата на тело што денес ретко се гледа. Лоло беше активно вклучена во манекенството, а зад неа стоеше и кариерата на актерка во филмови за …

Повеќе

Маск: „Тесла“ им испорачува бесплатни респиратори на болниците ширум светот

Американската компанија за производство на електрични возила и чиста енергија, „Тесла, соопшти дека бесплатно ќе испорачува респиратори и друга потребна опрема за болниците ширум светот во екот на пандемијата на коронавирусот. „Имаме дополнителни респиратори, што ги одобри ФДА. Им ги испорачуваме на болниците ширум светот во регионите на испорака на …

Повеќе

Апликацијата Зум поради популарноста е под зголемена контрола

Апликацијата за видео конференции Зум се најде под високо ниво на контрола поради нејзината популарност за време на пандемијата на коронавирусот, бидејќи во моментов милиони луѓе ја користат за работа од дома или за онлајн настава, јави Би Би Си. Јавната правобранителка на Њујорк Летиша Џејмс испрати писмо до Зум …

Повеќе

Намирници кои треба да ги избегнувате додека сте во изолација

Поради ширењето на новиот вид коронавирус во многу делови на светот, луѓето остануваат во своите домови. „Треба да имаме на ум дека здравата и урамнотежена диета го зајакнува нашиот имунолошки систем и генерално нè штити“, рече д-р Ведат Горал, гастроентеролог во универзитетската болница Медипол Мега во Истанбул. Д-р Горал истакна …

Повеќе

Како правилно да го дезинфицирате вашиот паметен телефон?

Паметните телефони, таблети и мобилни телефони веќе долго време се составен дел од нашите животи. Ние не се разделуваме со нив за време на работата и дома, заборавајќи дека за време на епидемијата треба да ги дезинфицираме не само рацете, туку и сешто не е под рака. РИА Новости раскажува …

Повеќе

Apple ја купува апликацијата за временски услови Dark Sky

Apple ја купи апликацијата за временски услови „Dark Sky“ и планира да ги исклучи верзиите на „Android“ и „Wear OS“, пренесува Би-Би-Си. Dark Sky е позната по хиперлокалните временски прогнози и можноста да прогнозира од минута во минута. Креаторот Адам Гросман изјави дека партнерството сепак ќе му овозможи на Dark …

Повеќе