Почетна / Vladimir Zorba

Vladimir Zorba

Се намалува прагот на алармирање за ПМ10 честички од 188 на 175 мг/м3

Согласно новата уредба од 14 декември прагот на алармирање за загадување со ПМ10 честичките се намалува од 188 милиграми на кубен метар на 175 милиграми на кубен метар среднодневна концентрација во текот на два последователни дена и добиена прогноза за стабилна временска состојба во наредниот период. – Во согласност со …

Повеќе

Ќе реагираме на ставот на БАН за негирање на македонскиот јазик, вели Заев

Република Северна Македонија ќе реагира на оценката на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик, најави денеска премиерот Зоран Заев. – Ќе реагираме поради тоа што тоа прашање е дел од прашањето за решавање на проблемите помеѓу Република Северна Македонија и Бугарија во Договорот …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ поднесе околу 950 амандмани за Предлог-законот за Академија за судии и јавни обвинители

ВМРО-ДПМНЕ има поднесено околу 950 амандмани за Предлог-законот за Академија за судии и јавни обвинители, соопшти на денешната прес-конференција пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ. Според него, владејачкото мнозинство мора да сфати дека треба што поскоро да стави крај на злоупотребата на ставањето европско знаменце на закони кои немаат никаква допирна …

Повеќе

Груби: Еднострано менување на правилата на игра пред да започнат изборните процеси е опасен преседан

Пратеничката група на ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на предлог – измените на Изборниот законик, затоа што смета дека процес на еднонасочно, еднострано менување на правилата на игра пред да започнат изборните процеси е опасен преседан со кој би се соочило ова Собрание и политичката сцена во нашата држава, изјави …

Повеќе

Владата ја утврди листата со 19 предлози за назначување амбасадори

Владата денеска на затворена седница ја утврди листата со 19 предлози за назначување амбасадори на нашата земја на следните дестинации Атина, Белград, Загреб, Тирана, Брисел, Хаг, Москва, НАТО, Совет на Европа (Стразбур), ОН (Женева), Доха, Прага, Њу Делхи, Рим, Тел Авив, Копенхаген, Ватикан, Приштина и Пекинг. Листата ќе биде доставена …

Повеќе

Сугарески: Нема да се создаде урбанистички хаос со новиот закон за легализација

Најавениот нов закон за легализација на дивоградби изградени до октомври 2019 година се уште се дефинира, набрзо треба да биде доставен до Владата, но нема да создаде урбанистички хаос и да овозможи легализација на сите објекти, туку само на тие за кои ќе се исполнат условите, тврди министерот за транспорт …

Повеќе

Вработените во администрацијата ќе чистат на 20 локации во Скопје (ФОТО)

Акција за чистење на 20 скопски локации во која ќе се вклучат вработените од јавниот сектор ќе се одржи в сабота и на тој начин ќе се одработи неработниот ден од годинава, 2 јануари. Како што информира министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на денешната прес-конференција на секоја …

Повеќе

БАН: Повелбата на МАНУ за македонскиот јазик наштетува на односите меѓу двете соседни земји

Повелбата за македонскиот јазик што ја усвои МАНУ содржи неточни и неприфатливи позиции, кои им штетат на односите меѓу двете соседни земји, се наведува во реакција на Бугарската академија на науките (БАН). – На 3 декември 2019 година Собранието на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) усвои „Повелба за …

Повеќе

Ахмети знаел дека целиот Закон за употреба на јазиците ќе биде испратен во Венецијанската комисија

Лидерот на ДУИ Али Ахмети знаел дека Законот за употреба на јазиците во целост ќе биде испратен за Мислење во Венецијанската комисија и оти тоа било направено за да се намалат тензиите кај Македонците. -Во моментите кога се преговарало и разговарало за јазикот, нашите меѓународни пријатели ни дадоа мислење, дека …

Повеќе

Цените на мало бележат намалување за 0,6 отсто во однос на претходниот месец

Трошоците на живот во ноември годинава бележи намалување од 0,1 отсто и во однос на претходниот месец и на тој месец минатата година. Цените на мало, пак, бележат намалување за 0,6 отсто во однос на претходниот месец, а во однос на ноември лани намалување од 1,7 отсто. Според објавените податоци …

Повеќе