Актуелно
Почетна / Vladimir Zorba

Vladimir Zorba

Производите со несогорлив тутун можат да бидат едно од решенијата за денталните проблеми предизвикани од пушењето

Чадот од цигарите е одговорен за многу болести и промени на забите и усната празнина, од оние кои се од естетска природа, до многу посериозни, како парадонтот и секако малигни заболувања. Многу научни студии кои се правени за влијанието на чадот врз оралното здравје и споредбено со тоа на влијанието …

Повеќе

МОН: Платформата се тестира за целосна функционалност

За целосна функционалност на националната платформа за онлајн-учење се прават постојани тестирања кои ќе продолжат и во наредните денови, соопшти Министерството за образование и наука откако падна системот и платформата www.schools.mk не е достапна. – Тестирањето е дел од постапката за постигнување на целосна функционалност на платформата, и во тест …

Повеќе

МЗ: 48 нови случаи на ковид-19, починати 4 пациенти

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 20 -Куманово 3 -Дебар 1 -Прилеп 3 -Тетово 1 -Струмица 4 -Кочани 9 -Пробиштип 1 -Пехчево 1 -Виница 2 -Делчево 1 -Свети Николе 2 Починати се 4 пациенти од Скопје (73 и …

Повеќе

Основачот на Spotify ќе инвестира една милијарда евра во европски стартапи

Основачот на стриминг и медиумската платформа, Spotify, Даниел Ек, најави дека ќе инвестира повеќе од милијарда евра од неговите лични пари во европски стартапи за технологија во најраните фази од нивниот развој. Швеѓанецот вети дека ќе инвестира во европски стартапи, во обид да му помогне на пазарот на Стариот континент …

Повеќе

Горивата по исти цени и оваа недела

Горивата и оваа недела ќе се продаваат по иста цена како и минатата недела, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Па така, литар Еуросупер БС – 95 и неделава ќе чини 60,50 денари за литар, додека 62,50 денари ќе се продава литар Еуросупер БС – 98. Малопродажната цена на Еуродизел …

Повеќе

Тихановскаја го повика Макрон да биде посредник за решавање на кризата во Белорусија

Лидерот на белоруската опозиција, Светлана Тихановскаја, го повика францускиот претседател Емануел Макрон да биде „така потребниот посредник“ за решавање на кризата во Белорусија. „Очајно ни треба медијатор за да спречиме понатамошно крвопролевање. Макрон може да биде тој медијатор и може да влијае на (рускиот претседател Владимир) Путин, со кого има …

Повеќе

Како од мајка родена: Пријателите на актерката воодушевени, ќерката малку засрамена (ФОТО)

Гвинет Палтроу навистина знае како да прослави роденден со стил – познатата актерка во неделата наполни 48 години, а по тој повод се соблече целосно гола и позираше во дворот. Таа веднаш се пофали со провокативната фотографија на Инстаграм, а пријателите и следбениците не го криеја задоволството од она што …

Повеќе

Нов рекорд на пливачот Андреј Стојановски

Шеснаесет годишниот пливач Андреј Стојановски од пливачкиот клуб “Нептун” постави нов кадетски пливачки рекорд во дисциплината 50 метри грбно. Стариот рекорд беше на Антониј Симоновски 29.01, а новиот рекорд на Стојановски е 28.81. Овој извонреден успех Андреј го постигна на вчера одржаниот III делфин Спринт 2020 каде силниот пливачки тим …

Повеќе

Која е мајка, а која ќерка?! Семејството на Сталоне одмара во Мексико (ФОТО)

Џенифер Флавин, 52-годишна поранешна манекенка и сопруга на холивудскиот актер Силвестер Сталоне (74) веќе некое време престојува во Тулум на полуостровот Јукатан во Мексико. Таму се одмара со своите ќерки Софија, Систин и Скарлет – четирите уживаат во пливањето и сончањето, но ниту едно од нивното пристигнување на плажа не …

Повеќе

„Њујорк Тајмс“ тврди дека Трамп не плаќал данок 10 години, тој вели измислица

Американскиот претседател Доналд Трамп не плаќал данок во последните 10 години, во периодот од 2000 година, објави „Њујорк тајмс“. Во годината кога победи на претседателските избори и во првите години во Белата куќа, Трамп платил само 750 долари данок на доход, наведува весникот. Во извештајот на „Њујорк Тајмс“ се опишани …

Повеќе