Актуелно

Свет

Турција праќа 4.000 борци од Сирија во поддршка на Азербејџан

Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана, Шушан Степанијан, изјави денес дека Министерството за одбрана на непризнатото подрачје на Нагорно Карабах успеало да ја врати контролата врз бројните позиции претходно окупирани од азербејџанската армија. „Единиците на Артсак ја вратија контролата за време на борбите над областите што претходно ги загубија“, рече …

Повеќе

Меркел: Коронавирусот би можел да погоди 19.200 луѓе на ден, мора да ги утврдиме приоритетите

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска му порача на раководството на нејзината партија дека коронавирусот би можел да погоди 19.200 луѓе на ден доколку продолжи сегашниот тренд, но исто така истакна дека економијата мора да продолжи да работи, објави германскиот весник „Билд“. Најпродаваниот германски дневен весник, кој не го цитираше изворот …

Повеќе

Меркел го посетила Навални во болница: Рускиот опозиционер благодарен, официјална Москва вознемирена

Германската канцеларка Ангела Меркел го посетила рускиот опозиционер Алексеј Навални за време на неговото опоравување во берлинската болница „Шарите Мите“, потврдил денеска Навални лично. Претставникот на Ангела Меркел не сакаше да ја коментира оваа информација објавена од германски „Шпигел“ во текстот во кој се наведува со колкава сериозност и внимание …

Повеќе

Нови мерки во Британија: Се размислува за целосен карантин

Британската влада размислува да воведе целосен карантин во поголемиот дел од северна Велика Британија, а можеби и во Лондон, со цел да се избори против вториот бран на пандемијата на коронавирусот, објави „Тајмс“. Според „Ројтерс“, новите мерки предвидуваат затворање на сите пабови, ресторани и барови на две недели. Претходно оваа …

Повеќе

„Њујорк Тајмс“ тврди дека Трамп не плаќал данок 10 години, тој вели измислица

Американскиот претседател Доналд Трамп не плаќал данок во последните 10 години, во периодот од 2000 година, објави „Њујорк тајмс“. Во годината кога победи на претседателските избори и во првите години во Белата куќа, Трамп платил само 750 долари данок на доход, наведува весникот. Во извештајот на „Њујорк Тајмс“ се опишани …

Повеќе

Објавена нова снимка за уништување на ерменски тенкови (ВИДЕО)

Азербејџанското Министерство за одбрана на Јутјуб објави видео од нападот врз ерменските тенкови во Нагорно Карабах. „Уште два тенкови на ерменските вооружени сили беа уништени од оганот на нашите единици“, се вели во описот на видеото. Вчера започнаа нови судири во Нагорно Карабах, а Баку и Ереван меѓусебно се обвинуваат …

Повеќе

Хорор во Мексико: Во кафуле пронајдени 11 тела 

Најмалку 11 лица беа убиени во напад на вооружени лица во кафуле во мексиканската држава Гванахуато, соопшти обвинителството на таа држава. Телата на убиените биле пронајдени во кафуле во близина на градот Харал дел Прогресо. Областа каде што се случил нападот е во близина на границата со мексиканската држава Мичоакан, …

Повеќе

„ЦЕЛ СВЕТ ДА ЗАСТАНЕ СО АЗЕРБЕЈЏАН во борбата против злото“, повика Ергодан

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, рече дека нападите врз Азербејџан уште еднаш и покажале на Ерменија дека претставува најголема закана за мирот и стабилноста во регионот. – Турскиот народ е денес, како и секогаш, со сите расположиви средства, заедно со своите браќа од Азербејџан – наведува Ердоган во …

Повеќе

Мислел дека короната е глупост, а сега се бори за живот: Седев и чекав да умрам (ВИДЕО)

Британски турист кој сметал дека коронавирусот е обична глупост, го променил мислењето откако се разболел, пренесе „Србија данас“. Во видео порака, која ја објавил на Интернет, Крис Грејли (29) признава дека сметал дека е „непобедлив“, па затоа сега носи маска за кислород и лежи во болница во Ватфорд (Англија). Менаџерот …

Повеќе

ТРАМП ЗА ВОЈНАТА МЕЃУ ЕРМЕНИЈА И АЗЕРБЕЈЏАН: Ќе видиме дали можеме да ја запреме

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе се обидат да го запрат насилството што избувна во неделата меѓу Ерменија и Азербејџан. „Ние многу внимателно гледаме на тоа. Имаме многу добри односи во тој регион. Ќе видиме дали можеме да го запреме тоа“, рече Трамп на прес-конференција во неделата вечерта, …

Повеќе