Актуелно

Свет

Голем пораст на смртните случаи во Турција: Епидемијата ги зафатила сите провинции

Бројот на починати во Турција во последните 24 часа се зголеми на 66, со што вкупниот број достигна 277, додека бројот на новозаразени се зголеми за 2.148 и сега изнесува 15.679 лица. Ова го изјави денеска турскиот министер за здравство, Фахретин Коца. Говорејќи пред новинарите во Анкара, Коца рече дека …

Повеќе

Путин не се шегува: Драстични казни за кршење на карантинот и ширење на дезинформации

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон за воведување на казни за кршење на карантинот и ширење на лажни информации. Законот предвидува административна одговорност за повреда на санитарните правила за време на вонредна состојба или кога постои ризик од ширење на опасна болест. Казните за граѓаните ќе се движат од 15.000 …

Повеќе

Нови проценки: До 50 проценти од заразените немаат никакви симптоми и можат да го пренесат коронавирусот

Се повеќе и повеќе истражувања покажуваат дека луѓето без симптоми учествуваат во ширењето на коронавирус, што ги поттикна официјалните лица ширум светот да размислат дали сите во јавност треба да носат маски. Новите податоци од Исланд покажуваат дека 50% од заразените биле без симптоми. Во САД, околу 25% од носителите …

Повеќе

Европската агенција за лекови: Хлорокин и хидроксихлорокин само во „програми за итни случаи“

Антималарикот хлорокин и неговиот дериват хидроксихлорокин дериват можат да се користат само во третманот на Ковид-19 во клинички испитувања и во „програми за итни случаи“, предупреди денеска Европската агенција за лекови (ЕМА). Неколку држави во светот овозможија да препишат антивирусни лекови на пациенти со коронавирус , без да се чекаат …

Повеќе

Лекар побарал соодветна медицинска заштита, па останал без својата работа

Д-р Минг Лин вели дека ова се рационални барања: поставување тријажи пред болницата, вршење увид во температурата на сите пациенти, посетители и персонал пред да влезат во болницата и да обезбедат здравствена заштита за работниците во одржување, така што тие нема да го пренесат коронавирусот дома. Но, десет дена откако …

Повеќе

Кога ќе заврши сето ова: Нова италијанска студија предвидува кога епидемијата би можела да заврши

Кога ќе заврши сето ова? Веројатно не постои друго прашање во ова време, кое е повеќе поставено од луѓето ширум светот. Сепак, новата студија од Италија е охрабрувачка. Научниците пресметале кога епидемијата би можела да заврши. Добрата вест е што дијаграмите повеќе не означуваат експоненцијално ширење на заразата во Италија. …

Повеќе

Коронавирусот „коси“ во Велика Британија: 563 луѓе починале за 24 часа

Во Велика Британија, уште 563 смртни случаи беа потврдени во средата, како резултат на пандемијата на коронавирус. Со тоа, бројот на починати се искачи на 2.352. „Ова е најголем пораст досега“, пренесува Скај Њуз. Шкотска потврдила 16 смртни случаи, со што вкупниот број дошол на 76, а во Велс починале …

Повеќе

Филипинскиот претседател: Полицијата и војската ќе пукаат во секој што „предизвикува проблеми“ во справувањето со коронавирусот

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте предупреди дека ќе и нареди на полицијата и војската да пукаат во секој што „предизвикува проблеми“ во периодот на едномесечниот карантин во земјата поради коронавирусот. – Ова е предупредвање за сите – слушајте ја Владата, бидејќи е клучно да имаме ред и не ги навредувајте здравствените работници, лекарите …

Повеќе

Како КОВИД-19 може да влијае на точноста на временската прогноза?

Светската метеоролошка организација предупредува дека пандемијата „Ковид-19“ може да влијае на точноста на светските временски прогнози. Во изјавата на организацијата се вели дека големите системи за набљудување на времето, како што се сателитите, се целосно или делумно автоматизирани, но дека по неколкунеделната пандемија може да се појават проблеми со поправка, …

Повеќе

Нови 727 починати од коронавирус во Италија: Бројот на заразени лица е во пораст

Во Италија се регистрирани 727 нови смртни случаи во последните 24 часа, што е намалување од 110 од завчера. Со ова вкупниот број на смртни случаи во таа земја се зголемил на 13.155. Италијанските лекари изразија надеж, со оглед на вчерашните надежи, дека барем бројот на новозаразени е во опаѓање …

Повеќе