Актуелно
Почетна / Слајдер

Слајдер

ВМРО-ДПМНЕ: Власта нема да ја има таа среќа нашите кадри да ја напуштат владата

Ниту техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, ниту дополнителните заменици министри Цветан Трипуновски во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Невенка Стаменковска-Стојковски во Министерството за информатичко општество и администрација и Гордана Димитриеска-Кочовска во Министерството за финансии ќе си дадат оставка, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ по натписите на дел од …

Повеќе

Зекири: Институциите почнаа да ги чешлаат судиите, резултатите јавно да се објават

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири, во вечерашната дебата на Телевизија 24 изјави дека Европската унија не дозволува ветинг во судството од причина што такво нешто се случило во Албанија, и не поминало како што треба. Наместо тоа, Зекири вели дека се посочува кон прочистувањето во судските редови. -ЕУ не ни …

Повеќе

Ордановски: Доколку сака, судството може брзо да ги решава предметите

Имаме поголем проблем со интегритетот на дел од судството, со кадровскиот состав отколку со законите. Доколку правосудството сака да испорача правда тоа ќе го направи. Ако постои волја во судството, може да се решаваат брзо предметите. Гледате за случајот „Рекет“ колку брзо оди. Кога судството и обвинителството сакаат да испорачаат …

Повеќе

Зекири: Судството не е ефикасно во спроведување на законите, законот за ЈО беше донесен да не пропаднат предметите од СЈО

Не само ние. туку и граѓаните не се задоволни во однос на судството, но тоа не е наша вина. Апсолутно интегритетот на луѓето во судството е во прашање, затоа граѓаните и ние сме незадоволни. Не се ефикасни во спроведување на законите, изјави потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири. -Првично и клучно …

Повеќе

Арсовски: Мицкоски се фокусира на банални проекти кои не се исполнуваат

СДСМ не сака да се откаже од темата правда, додека Мицкоски се фокусира на конкретни проекти кои звучат банално и не се исполнуваат. Се уште е рано за конечен наратив во изборната кампања, се уште се немаат допрено клучните оски, односот со Албанците и Преспанскиот договор, изјави политичкиот аналитичар Петар …

Повеќе

Манчевски: Европската комисија евидентира дека атмосферата во медиумите и администрацијата е променета

Апсолутно е сменета атмосферата и во медиумите и во администацијата, тоа всушност е евидентирано и во извештаите на ЕК, зарем некој воопшто нас ќе ни опростеше ако продолжеше да се спроведува теророт кој што го спроведувавте врз вработените во администрацијата, списоци дали се бараат за гласање од вработените? Дали се …

Повеќе

Манчевски до Стаменковска: Престанете да ширите лажни вести

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во вечерашната дебата на Канал5 телевизија изјави дека дополнителната заменичка министерка во министерството, Невенка Стаменковска Стојковски шири лажни вести во однос на тоа дека се врши притисок во однос на изборите врз вработените во администрацијата. -Мора да престанете да ширите лажни вести, …

Повеќе

Манчевски: Нема да дозволиме притисок врз администрацијата пред избори како во минатото

Овој концепт на техничка влада беше донесен за решавање на политичката криза, и сега се поставува прашањето дали е потребна ваква влада без криза. Но сепак истата придонесува во зголемување на доварбата кај граѓаните, изјави министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски. Во однос на објавите дека е вршен …

Повеќе

Дали ВМРО-ДПМНЕ ќе оди во стечај?

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, во изјава за емисијата „Утрински брифинг“ откри дека опозициската партија е најзадолжената политичка партија во земјата. Според неговата изјава, партијата должи осум милиони евра, сума со која тешко кој може да излезе од долгови. „Покрај тоа што партијата има замрзнат имот со кој што не …

Повеќе

Чулев: Лажна вест е дека ќе поднесам оставка

Лажна вест е дека ќе поднесам оставка, вели во изјава за „Локално“ техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев откако неколку портали објавија дека тој подготвувал оставка од техничката влада. „Се работи за фејк њуз во рамките на психолошките притисоци кои ми се вршат. Јас ќе пријавам и во ЗНМ …

Повеќе