Актуелно
Почетна / Слајдер

Слајдер

Дерковски: Гласањето во 17 домови за стари лица низ државата се одвива без никакви проблеми

Гласањето во 17 домови за стари лица низ државата се одвива одлично и без никакви проблеми, информираше претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Оливер Дерковски, при посетата на гласачкото место во Домот за стари лица во Катланово. Денеска гласаат и болните и изнемоштени лица и луѓето коишто се сместени во …

Повеќе

Продолжува рушењето на бетонската база на Нефи Усеини (ВИДЕО)

Општината Охрид и денеска продолжи да ја урива бетонската база во сопственост на фирма на охридскиот бизнисмен Нефи Усеини. Базата за производство на бетон, лоцирана на самиот излез од Охрид на стариот пат кон Струга. Усени за телевизија Телма изјави дека сам ја урива бетонската база, бидјеќи бил обвинуван дека …

Повеќе

Од утре со ваучер на одмор во домашни хотели, ова е листата на сместувачките објекти

Од утре до 15 декември годинава 117.122 граѓани ќе може да ги користат ваучерите за одмор во домашните туристички капацитети што ги добија од државата. Ваучерите, вредни 6.000 денари, се доделени на лица со приходи до максимум 15.000 денари месечно. Тие може да одберат каде ќе летуваат или зимуваат преку …

Повеќе

МАПА: Ресен и Штип имаат највисока стапка на заразени од Ковид-19

Институтот за јавно здравје денеска го објави неделниот извештај за периодот од 6 до 12 јули, што покажува значително зголемување на бројот на оздравени лица, а намалување на бројот на починати споредено со претходната недела, соопшти Министерството за здравство. Во периодот од 6 до 12 јули регистриран е рекорден број …

Повеќе

Во последните три недели константно се намалува бројот на смртни исходи на Ковид-19

Од случаите кои се епидемиолошки истражени, хоспитализирани се 114 лица или 11,5 отсто, што претставува намалување за два отсто во однос на претходната недела на известување, а кај 270 лица или кај 27,2 отсто регистрирано е присуство на коморбидитети, што е за два отсто повеќе од претходната недела, стои во …

Повеќе

МЗ: За една недела регистриран рекорден број на оздравени лица од Ковид 19

Институтот за јавно здравје денеска го објави неделниот извештај за периодот од 6 до 12 јули, што покажува значително зголемување на бројот на оздравени лица, а намалување на бројот на починати споредено со претходната недела, соопшти Министерството за здравство. Во периодот од 6 до 12 јули регистриран е рекорден број …

Повеќе

Kривична пријава за скопјанецот кој ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против И.Е.(36) од Скопје поради постоење основи на сомнение дека извршил кривично дело „убиство“, казниво по член 123 од Кривичниот законик. Како што соопшти МВР убистворо се случило на 3 август лани во куќа на улица Гарибалди во населба Шуто Оризари. Според …

Повеќе

Амбасадата на САД донираше лаптопи за истражниот центар на ОЈО

Претставници на Амбасадата на САД во Скопје, преку Бирото за меѓународна борба против наркотици и за спроведување на законите (ИНЛ) при Стејт Департментот, донираа лап топ компјутери на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Донацијата е наменета за потребите на истражниот центар во обвинителството и олеснување …

Повеќе

ЈСП: Утре дежурни ќе бидат три билетарници во Скопје

Јавното сообраќајно претпријатие информира дека утре, среда (15.07.2020 година), дежурни ќе бидат три билетарници. Од 7 до 19.30 часот ќе работат билетарниците на Транспортен центар и Зелено пазарче, а од 7 до 13 часот, отворена ќе биде билетарницата во Ѓорче Петров.

Повеќе

Прегазено деветгодишно дете во Тетово

Вчера во 17.20 часот било пријавено дека на бул.„Видое Смилески Бато“ во Тетово, патничко возило „фолксваген голф“, со тетовски регистарски ознаки, управувано од А.М.(39) од Тетово, удрило во деветгодишен пешак од Скопје. Во незгодата пешкот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Клиничката болница Тетово, каде што бил пренесен …

Повеќе