Почетна / Хроника

Хроника

Тракторист го загуби животот во несреќен случај во с.Ливоишта

Тракторист го загуби животот во несреќен случај што вчера попладнето се случи во атарот на охридското село Ливоишта. Од охидската полиција е потврдена информацијата за несреќата, со најава дека детали околу околностите под кои се случил индицентот ќе изнесат во текот на денешниот ден. Ливоишта се наоѓа десеттина километри северно …

Повеќе

Со „пајак“ отстранети 52 возила вчера во Скопје

Четири лица се здобиле со полесни телесни повреди во три од вкупно 11 сообраќајки што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во осум сообраќајки била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и исклучила од сообраќај шест возачи кои се …

Повеќе

Во камион пронајдени над 100 килограми марихуана, приведен маж од валандовско

Во товарно моторно возило „даф“, со бугарски национални ознаки, со приколка „тирсан“, со македонски регистарски ознаки, кое го управувал М.К.(66) од Јосифово, валандовско полицијата ноќеска пронашла и запленила околу 100 килограми марихуана. Како што изјави портпаролот на МВР Тони Ангеловски, ноќеска околу 00.10 минути по полноќ на Граничниот премин „Табановце“, …

Повеќе

Мигранти приведени во кумановско

Седум мигранти од Сирија, синоќа, се пронајдени и приведени во реонот на кумановското село Речица, соопшти МВР. Полициските службеници од станица за Граничен премин и граничен надзор „Белановце“, синоќа околу 22.30 часот, во реонот на Речица, забележале возило „рено еспејс“, кое превезувало мигранти. „Полициски службеници го пронашле возилото, а во …

Повеќе

ОЈО Гостивар: Поведена постапка за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека извршило полов напад врз дете кое не наполнило 14 години. Осомничениот во повеќе наврати во текот на годинава извршил полови дејствија врз детето на неговата невенчана сопруга. Случајот, по добиените определени сомнежи и сознанија, бил …

Повеќе

Санкции за два угостителски објекти во Тетово, пуштале музика над дозволеното

Два угостителски објекти во Тетово се санкционирани бидејќи при акциска контрола во периодот од 00.30 до 01.15 часот синоќа било констатирано дека пуштале музика над дозволеното. „Констатирано е дека во два угостителски објекта, на ул.„ЈНА“ и ул.„Благој Тоска“ во Тетово, бил нарушен јавниот ред и мир со пуштање на музика над …

Повеќе

Уапсен тетовец, полицијата му нашла нож, ризла и дробилка со остатоци од марихуана

Полицијата синоќа во 23.30 часот уапсила дваесет и дветгодишно лице од Тетово, бидејќи при извшрен преглед, кај него биле најдени дробилка со остатоци од марихуана, ризла и нож. „На ул.„180“ во Тетово, полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од слобода А.А.(29) од Тетово, затоа што при извршен преглед кај …

Повеќе

Кривична за двајца прилепчани, продавале дрога во Охрид

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против М.Ц.(25) и Н.Н.(28), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ и „овозможување на употреба наркотични дроги“. Како што соопшти МВР, на 18.06.2019 на …

Повеќе

Приведен скопјанец, полицијата при претрес му пронашла бела прашкаста материја

Полицијата ноќеска во 02.30 часот привела дваесет и четиригодишен скопјанец, информираат од МВР. „Полициски службеници од СВР Скопје на подрачјето на општина Карпош го лишиле од слобода В.Д.(24) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена бела прашкаста материја“, соопштуваат од Министерството за внатрешни работи. По документирање …

Повеќе

Уапсен арачиновец кој си го убил соселанинот

Со кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје, полицијата вчера го предала 28-годишниот Б.Р. од с.Арачиново, поради основи на сомнение дека на 18.08.2019 околу 17.20 часот, на ул.„21“ бр.152 во с.Мојанци сторил кривично дело уиство, кога поради меѓуфамилијарно нетрпение, со употреба на огнено оружје му нанел тешка телесна повреда на …

Повеќе