Актуелно
Почетна / Македонија

Македонија

Државен студентски дом: Истражувањето на МОФ се однесува на податоци од 2015 година

Државниот студентски дом Скопје ја известува јавноста дека истражувањето од МОФ околу исхраната и трошењата на институцијата се однесува на период од 2015 година кога со институцијата раководеше предходната власт. Ги повикуваме медиумите во текстовите да се повикаат на годините на кои се однесува ова истражување и кои претставниците од …

Повеќе

Филипче: Како изгледаше претходно, а како изгледа денеска новата операциона сала на Клиниката за торакална и васкуларна хирургија

-Како изгледаше претходно просторијата, а како изгледа денеска новата операциона сала, по највисоки стандарди на Клиниката за торакална и васкуларна хирургија. За задоволни пациенти и задоволни здравствени работници. Честитки до директорот Неџати Јакупи и вработените во установата. Продолжуваме во вистински политики, го зајакнавме нашиот здравствен систем, напиша на својот Фејсбук …

Повеќе

Индекс на демократија на „Економист“: Северна Македонија на 77. место во категорија „хибридни режими“

Демократијата во Македонија според најновиот Индекс на демократија за 2019 година на неделникот „Економист“ се подобрила за едно место и сега се наоѓа на 77. место со 5,97 поени, веднаш после Сингапур. Скалата е од нула до 10. Земјава се наоѓа во категоријата „хибридни режими“, која опфаќа 22.2 отсто од …

Повеќе

МОН: Исплатата на повисоки плати во високото образование мора да биде согласно со законските прописи

Почитувајќи ја автономијата на високо образовните установи и слободата во работењето и управувањето, Министерството за образование и наука не смее, не дало и нема да даде насока како вработените на високо образовните установи синдикално да се организираат, соопшти МОН попладнево откако вчера и денеска Независниот академски синдикат (НАкС) и Синдикатот …

Повеќе

СДСМ: Токму Илија Димовски гласал за формирање на Државната видеолотарија

Безидејноста и лицемерието во ВМРО-ДПМНЕ кулминираат како што наближува извесниот изборен пораз на предвремените парламентарни избори. Компанијата за која деновиве ВМРО-ДПМНЕ измислува непостоечки скандали е компанија основана во 2014 година, време на владеењето на режимот на ВМРО-ДПМНЕ, а токму Илија Димовски кој деновиве неосновано обвинува гласал За формирање на Државната …

Повеќе

Царовска и Шкријељ во Ресен:Пензијата што ќе се исплати во февруари повисока за 700 денари, пензиите продолжуваат да растат

Заменичката на претседателот на Владата Мила Царовска, дополнителната заменик министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, заменик директорот на Фондот на ПИО Илија Ивановски, претседателката на Сојузот на здруженијата на пензионери Станка Трајкова и градоначалникот Живко Гошаревски, денеска се сретнаа со пензионерите во Ресен. На средбата било разговарано за …

Повеќе

Средба на премиерот Спасовски со градоначалникот на Пустец, Јани Колевски

Премиерот Оливер Спасовски имаше средба со градоначалникот на Пустец, Албанија, Јани Колевски и со претставници на Македонската алијанса за европски интеграции – партијата на Македонците во Албанија. – Претставниците од заедницата на Македонците во Албанија се заблагодарија за отвореноста за соработка сo Владата и за поддршката во изминатите две и …

Повеќе

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ ги блокира сите проекти и решенија во интерес на граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со штетните политики кои значат блокирање на сите проекти и решенија коишто се во интерес на граѓаните, изјави на денешната прес конференција Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник. Последниот таков Предлог-закон  на кој поднесоа околу 3000 амандмани е Предлог – законот за отпис на камати и репрограмирање …

Повеќе

Раскинат договорот за концесија со Охридското Езеро, рибарите задоволни од одлуката

Владата го раскина договорот за концесија на Охридското Езеро со правниот субјект „Летница- белвица“, поради утврдени серија нерегуларности во работењето на самиот концесионер. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски денеска од Охрид појасни дека по серијата реакции од граѓани, рибари, медиумите, ресорното Министерство побарало од Државниот инспекторат за …

Повеќе

Шилегов: Најголем увозник на отпад за индустриски цели е „Макстил“

Одговарајќи на новинарско прашање околу информацијата што беше објавена во медиумите дека во земјава во период од две години се увезени околу седум милиони тони отпад, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов наведе дека од она што го дознал од Министерството за животна средина, не станува за отпад што се депонира, …

Повеќе