Актуелно
Почетна / Македонија

Македонија

Руски „Сухои“ ги пресретнале американските бомбардери кои денеска го прелетаа Скопје (ВИДЕО)

Руската амбасада во Македонија на Твитер објави дека американските бомбардери Б1 кои денеска го прелетаа Скопје во чест на членството на земјата во НАТО, биле пресретнати од два руски борбени авиони „Сухои“. „Два американски ‘Б-1 лансери’ од воздухопловната база во Елсворт, Јужна Дакота, упатени кон државната граница на Русија над …

Повеќе

Николоски: Несериозно да се зборува за избори, нашиот предлог е добро познат

Во интервју за „360 Степени“ потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски зборуваше за изборите и кога би можеле да се одржат. Тој вели дека е несериозно да се зборува за избори и дека тоа треба да биде тема кога ќе дозволат здравствениот и економскиот предизвик. „Јас не би сакал да шпекулирам …

Повеќе

Д-р Пановски: Секој ден одиме во продавница, не гледам зошто би се заразиле на избори

Секој ден одиме во продавница, не гледам зошто би се заразиле на избори, рече д-р Пановски во гостувањето на Канал 5. -Не чув дека има казни за масовните собири, нема контрола и затоа сме на ова дереџе. Сарај има повеќе случаи од Дебар, но тамошните граѓани имаа поголема свест и …

Повеќе

Спасовски: Новиот систем за наводнување во Ранковце ќе покрива над 200 хектари и во директен интерес на преку 1500 жители

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски и шефот на делегацијата на Европската унија во нашата земја, Самуел Жбогар денес присуствуваа на отпочнување на работите на системот за наводнување Славишко поле, општина Ранковце. Во изјавата за медиумите, премиерот …

Повеќе

Националниот координатор за здравство, Гоце Чакаровски си поднел оставка

Националниот координатор за здравство во Владата, Гоце Чакаровски, си поднел оставка од функцијата, а како што е наведено во решението кое било донесено на владината седница одржана на 22 мај, поранешниот заменик-министер за здравство сам побарал да биде разрешен. Функцијата на Чакаровски ќе заврши на 31 мај, а решението е …

Повеќе

Таткото на Моника Конопова пријавил дека тој бил тепаниот, таа тврди дека самиот се удирал во ѕид

Таткото на претепаната активистка Моника Ристеска-Конопова вчера во полиција пријавил дека таа го нападнала него со тврд предмет, наведено е во полицискиот билтен. „Вчера во 11:30 часот во полициската станица Ѓорче Петров, 65-годишниот С.Р. од Скопје пријавил дека на 26 мај околу 21:30 часот во семејниот дом на улицата Антон …

Повеќе

Дехари: Преземавме мерки да го изолираме случајот, да бидеме уште по внимателни по олеснувањето на мерките

По информација за првиот резидентен случај во општина Кичево со коронавирус, која беше објавена од градоначалникот Фатмир Дехари, попладнево заседаваше Кризниот штаб кој донесе одлука да се преземат превентивни мерки во насока за изолирање на случајот. Градоначалник Дехари, информираше дека по овој случај имал контакти со министерот за здравство, Институтот …

Повеќе

Мехмети кон Чулев: Свесен ли сте дека го загрозивте и го загрозувате јавното здравје на сите граѓани со непостапување?

„Наќе Чулев намерно не постапуваше цел овој период додека траеше вонредната состојба. Прво замижи за причестувањето со иста лажица, групирањето во Бигорски, потоа ниту ја спречи, ниту казни некого за литијата во Струга. Потоа продолжи НАМЕРНО да не постапува за време на ифтарските вечери, иако луѓето воопшто не се ни …

Повеќе

Јаневски: Мотивот на годинешните туристи нема да биде цената или луксузот на сместувањето туку безбедноста на дестинацијата

Во гостување на Телма, Љупчо Јаневски, директорот на агенцијата за промоција на туризмот истакна дека во туризмот најважна ќе биде безбедноста на гостинот. -Мојот коментар за зголемувањето на новозаразени од Ковид-19 ќе го кажам со фудбалски жаргон. Се држевме 90 минути и во продолжение успеавме да си дадеме автогол се …

Повеќе

Мицкоски: Мерките против корона кризата се укинаа по препорака на политичарот Караџовски, а одлуката е донесена од владата на Заев и Спасовски

„Навистина жалам што трагедијата и фијаското што се случува со ширењето на заразата Зоран Заев ја сведува на обична дневнополитичка пресметка, во ситуација кога дневно се заболуваат над 50 луѓе, а бројката на починати расте“, реагира лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на обвинувањата на Заев. Но, сепак да одговорам: Мерките …

Повеќе