Актуелно
Почетна / Магазин / Убавина и Здравје

Убавина и Здравје

Витамин Д го намалува ризикот од смрт од коронавирус

Истражувачите од Универзитетот во Бостон откриле дека доволна количина на витамин Д во организмот помага да се намали ризикот од смрт од инфекција со коронавирус. Резултатите од нивното истражување се објавени во електронската верзија на списанието „PLOS One“. Во студијата земени се примероци на крв од 235 хоспитализирани пациенти, а …

Повеќе

ОВА Е НАЈМОЌНИОТ ДОМАШЕН АНТИБИОТИК НА СВЕТОТ: Лекува она што не можете ниту да претпоставите

Рен е растение кое содржи гликозид, калиум, сулфур и многу витамин Ц.Благодарение на овие својства, може да се користи не само како зачин за многу јадења, туку и за медицински цели. Ренот е високо ефективен природен антибиотик. Вака влијае на човечкото тело: Ги загрева мукозните мембрани и кожата го нормализира …

Повеќе

Германски експерт: Може ли успешен спортист да биде веган?

Се сеќаваме колку Новак Ѓоковиќ го критикуваа дека не јаде месо и како молчеа кога тој сепак постигна успех на терените. Новак, се разбира, не е единствениот спортист кој преминал на диета од растителна основа, иако добар дел од јавноста смета дека не можете да постигнете целосна физичка форма ако …

Повеќе

Ова овошје би требало да го конзумираат сите кои страдаат од инсулинска резистенција

Во античко време, ова овошје било познато како лековито растение. Калинката се споменува во Стариот завет и во бројни книги за лекување од средниот век. Консумирањето калинки го намалува ризикот од развој на срцеви заболувања, ублажува разни воспаленија, а исто така може да ви помогне во борбата против вишокот килограми. …

Повеќе

Не знаат за рак: Менито и начинот на живот на најздравиот народ во свет!

Во раните 1970-ти, Национална географија објави серија написи за најдолговечните луѓе низ целиот свет. Луѓето Хунза, од долината Хунза во северниот дел на Пакистан, беа едни од тие луѓе – живеат до 120, 130 години. Некои од нив дури го прославија својот 145-ти роденден пред да го напуштат овој свет. …

Повеќе

Децата родени наесен се почувствителни на алергии

Децата родени наесен се почувствителни на алергии на храна и на болестите кои тие ги предизвикуваат, се посочува во ново истражување објавено во американскиот Журнал за алергии и имунологија. Д-р Џесика Хуј од институтот Национално еврејско здравство, инаку водечка авторка на трудот, вели дека алергиите најчесто се прикажуваат во облик …

Повеќе

Колку е важно што пиеме наутро и кој пијалок е поздрав – кафе или чај?

Утринската рутина и малите навики кои ги имаме се многу поважни за остатокот од денот отколку што многумина мислат. Честопати слушаме дека би било добро да се стане малку порано, а потоа да се одвои време за себе и да се ужива во здрав и хранлив појадок, но и да …

Повеќе

Серија фатални причини: Зошто дебелите луѓе почесто умираат од коронавирус?

Веќе е познато дека дебелите луѓе страдаат од потежок облик на Ковид-19. Сега конечно е откриено зошто, а причината не се крие само во физичките фактори. Луѓето со прекумерна тежина кои се разболуваат со инфекцијата со новиот коронавирус Сарс-КоВ-2 имаат поголем ризик од смрт и лекарите го знаат ова веќе …

Повеќе

Не заболуваат од рак: Ова е менито на најздравите луѓе во светот

Нивното потекло е обвиткано со мистерија. Кожата им е посветла од сите соседни народи, а нивниот јазик (Бурушаски) е повеќе сличен на баскискиот отколку на кој било друг кој ги опкружува. На крајниот север од Пакистан, во планинската долина Хунза, лоциран во регионот Гилгит-Балтистан, живее народ до возраст од 120, …

Повеќе

Како гневот влијае на сонот и здравјето?

Една од најлошите работи што можете да ја направите кога сте лути е да одите во кревет. Кога сте будни, имате можност да процесирате негативни емоции. Но, ако одите во кревет, тие можат да бидат само поголеми. Постојат многу причини да не легнувате кога сте лути, бидејќи наместо да се …

Повеќе