Актуелно
Почетна / Магазин / Убавина и Здравје

Убавина и Здравје

Коензимот НАД плус – фактор во плодноста кај жената

Зголемувањето на нивото на новооткриен коензим кај човечките клетки може да има корисно влијание врз плодноста на жените и да помогне во издвојување на најсоодветните јајце-клетки за ин-витро процедурите, објави електронското списание „Медијакс експрес“. Стручњаци од Универзитетот во Квинсленд, во Австралија, спроведоа досега најопсежно истражување во оваа област. Според научните …

Повеќе

Краставицата ја зголемува желбата за секс кај жените, медот кај – мажите

Афродизијаците делуваат на два начина… Некои намирници создаваат сексуална желба дејствувајќи врз умот, а други – со испраќање импулси на одредени делови од телото. На пример, Старите Хелени и Римјаните верувале дека може да го зголемат своето либидо и желбата за секс со џвакање семе од анасон. Анасонот се користи …

Повеќе

Според научниците, ова е клучен витамин во борбата против Ковид-19?

Витаминот Д игра важна улога во нашето тело – се согласуваат научниците. Тежок недостаток на овој витамин, особено под вредноста од 12 нанограми на милилитар крв, предизвикува болен деформитет на коските, што кај малите деца се нарекува рахитис, а кај возрасните остеомалија, пренесува „б92“. Проблемот е што тука завршува консензусот …

Повеќе

На пластични операции се навлекла на 17 години: Мечтаела да стане жива Барбика (ФОТО)

Барбара Луна Сипос од Будимпешта има само 22 години и не може да добие работа, затоа што мажите „не знаат да се воздржат кога има такво привлечно девојче во нивната околина“, пишуваат странските медиуми. Ова, наводно, го тврди нејзиниот поранешен сопруг, кој дал многу пари за „доработка“ овој интернет модел. …

Повеќе

ВО ЕК НА КОРОНА, СИТЕ ЗБОРУВААТ ЗА ВИТАМИНОТ К: Еве зошто ни треба и каде го има најмногу!

Страниците на светските списанија, особено за време на пандемијата, се полни со информации за придобивките од витаминот К. Но, дали знаете зошто неговиот внес е значаен? Витаминот К игра клучна улога кога станува збор за згрутчување на крвта. K значи процес на коагулација или згрутчување и активира протеини потребни во …

Повеќе

Руски лекар вели дека се што сме знаеле за здравата храна е лага: Нуди нови правила за доручек, ручек и вечера (ВИДЕО)

Познатиот кардиохирург предупредува за резултатите добиени од новите истражувања за правилна исхрана, кои ги побиваат општо прифатените правила … Дајте го појадок на непријателот, ручајте околу пладне и имајте нормална вечера, но не во доцните часови и на крај прошетајте пред спиење или вежбајте. Луѓе кои живеат така – ќе …

Повеќе

Придобивките од кивито за човековото здравје

Кивито за првпат станало популарно на Нов Зеланд, а плодовите на ова овошје денес ги уживаат луѓето ширум целиот свет. Зад добриот вкус лежат многуте хранливи материи, како што се витамин Ц, К и Е, фолна киселина, калиум, растителни влакна и антиоксиданти. Кивито може да се консумира цела година. Следат …

Повеќе

Постои природен лек кој може да ги ублажи првите симптоми на коронавирусот?

Коронавирусот сè уште е присутен во светот, така што постојано се спроведуваат нови научни истражувања со цел да се разоружа овој невидлив непријател. Научниците претходно откриле дека еден природен лек може да помогне во ублажување на должината на настинка. Исто како и другите настинки и коронавирусот влијае на респираторниот систем, …

Повеќе

Есенцијални состојки за здрав раст на децата

Дури и мали деца знаат дека млекото нè прави силни и здрави. Млекото и млечните производи ни обезбедуваат приближно 75% од калциумот што ни е потребен, како и голем број други важни витамини и минерали. Исто така, млечните протеини се целосни протеини затоа што содржат есенцијални аминокиселини кои организмот не …

Повеќе

Лекарите ова го кријат од нас: Постои техника за подобрување на видот, кој нема да ви ослабе ако го направите ова (ВИДЕО)

Ако имате проблеми со очите, прочитајте ги упатствата подолу. Треба да ги вежбате мускули на очите за да имате подобар вид. Со оваа вежба, ќе го задржите својот вид во добра форма. Еден од најважните органи се нашите очите и треба да ги заштитиме колку што можеме. Тоа е орган …

Повеќе