Актуелно
Почетна / Nikola Popovski

Nikola Popovski

Флорида со нов црн рекорд: Ако би била посебна земја, ќе биде на четвртото место во светот по бројот на новозаразени

На Флорида e регистриран рекорден број на случаи на новозаразени со коронавирусот за 24 часа – 15.299, што е приближно една четвртина од вкупниот број нови случаи на заразени во САД на дневна основа. Земјата со само седум проценти од американското население го надминала претходниот црн дневен рекорд што го …

Повеќе

Адвокатот на Тачи: Тој беше сослушан како обвинет

„Врз основа на изјавата дадена од претседателот на Косово, Хашим Тачи, по напуштањето на Специјалниот суд во Хаг, се подразбира дека тој беше сослушан како осомничен“, изјавил вечерва неговиот адвокат Куштрим Паљуси, пренесува „Коха“. Во емисијата „Raport“ на КТВ, Паљуси истакнал дека Тачи не кажал ништо експлицитно, но дека нешто …

Повеќе

Лукароски за случајот со статусите на Фејсбук: Полиција ме барала во станот на мајка ми за да ме приведе

По објавата дека полицијата трага по десетина лица, кои правеле наводна изборна измама со тоа што на социјалните мрежи ги наведувале граѓаните да гласаат на неважечки начин, се огласи Ацо Лукароски, Претседател на П.О.Д. СДСМ-Торонто. Тој соопштил дека вечерва во домот на мајка му дошла полиција за да го приведат. …

Повеќе

Казнени налози за 13 лица за непочитување на здравствените прописи

Основното јавно обвинителство – Скопје денеска поднесе девет предлози за издавање казнени налози против вкупно 13 лица кои сториле кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ од член 206 став 1 од Кривичниот законик. – Обвинетите не го почитувале полицискиот час кој бил во сила, односно биле …

Повеќе

Галетановски: Коментарот на мојот Фејсбук профил беше шега

Директорот на скопската Зоолошка градина, Ѓорѓи Галетановски попладнево бил повикан на информативен разговор во полиција поради контроверзна објава на неговиот Фејсбук профил. Тој напишал дека тие што ќе ја заокружат бројката на една од партиите на гласачкото ливче, да ја шкртнат „Северна“. Галетановски за порталот СДК.мк изјавил дека денеска околу …

Повеќе

Спасов: Ги информирам дека сум таму кај што се крие Владимир Панчевски

Откако одредени медиуми објавија дека полицијата трага по десетина лица, меѓу кои беше наведен и професорот во пензија Ѓорѓи Спасов, кои правеле наводна изборна измама со тоа што на социјалните мрежи ги наведувале граѓаните да гласаат на неважечки начин, се огласи и лично професорот. Спасов, кој беше министер и амбасадор, …

Повеќе

ДИК: Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација, не се објавуваат денешните резултати

Вкупно 723 лица го искористиле правото на глас во рамки на денешното гласање на лица заболени од КОВИД-19 и во самоизолација, информираше денеска Државната изборна комисија. Претседателот на ДИК Оливер Дерковски појасни дека било утврдено дека треба да гласаат 759 лица, а разликата што се јавува во бројките кои ги …

Повеќе

Сопругата на претседателот Пендаровски дел од избирачките тимови: Ја исполнив граѓанската обврска, но и професионалната должност (фото)

Сопругата на претседателот Стево Пендарвоски, Елизабета Ѓеорѓиевска го сподели своето искуство, како дел од посебните избирачки тимови, кои го спроведоа гласањето за лицата болни од Ковид 19 и за лицата во самоизолација. „Изборите во услови на пандемија се исклучително ретки, но и тогаш треба да им се овозможи на луѓето …

Повеќе

Го нападнал со вила поради нерасчистени долгови

На 12.07.2020 во 21.30 часот во СВР Скопје, Н.С.(44) од с.Чифлик, скопско, пријавил дека околу 18.30 часот во с.Вртекица, скопско, поради нерасчистени должничко-доверителски односи, бил физички нападнат со вила од М.Х. Од полицијата информираат дека е направен записник за констатиран прекршок по член 12 од Законот за прекршоците против јавниот …

Повеќе

Влада: Најостро ги осудуваме нападите врз новинарката Тања Милевска, МВР и ЈО веднаш да постапат

Владата на Република Северна Македонија најостро ги осудува нападите со говор на омраза врз новинарката Тања Милевска и врз кој било друг новинар и граѓанин воопшто. Како што соопшти владината прес-служба, Владата цврсто стои зад слободата на говор и слободното новинарство и има нула толеранција за заплашување и закани кон …

Повеќе