Актуелно

Европа

Британците стравуваат од вториот бран на корона: Црни прогнози за зимата 2021 година, би можеле да умрат околу 120.000 луѓе

Научниците сугерираат дека околу 120.000 луѓе би можеле да умрат во вториот, зимски бран на инфекција со коронавирус во Велика Британија. Најлошото сценарио е бројка од 24.500 до 251.000 смртни случаи во јануари и февруари 2021 година. До денес, 44.830 луѓе починале од коронавирус во Велика Британија. „Ризикот може да …

Повеќе

Италијанците ја анализираат „српската корона“: Нова опасна мутација

Претседателот на италијанскиот регион Венето, Лука Заја, изјави дека со тестирањето се покажало дека вирусот корона што циркулира во Србија е поагресивен од оној познат во Италија. Заја рече дека тестирањето на пациенти заразени со вирусот покажало дека вирусното оптоварување е екстремно силно и дека типот на вирусот кој е …

Повеќе

Путин тврди дека Русија ја победила короната: Укажа на една работа која е многу опасна

Националното единство на граѓаните на Русија овозможи да се реагира соодветно на предизвиците на епидемијата, иако не без одредени пропусти, рече претседателот на Русија, Владимир Путин. Рускиот претседател забележал дека може да се види позитивна динамика во борбата против вирусот корона. „Сега е важно, секако, да се дејствува внимателно и …

Повеќе

Француски епидемиолог: Вакцина против корона најрано во 2022 година

Францускиот епидемиолог Арно Фонтане не очекува целосно ефективна вакцина против коронавирус да биде достапна пред 2022 година. „Развојот на вакцината, како по правило, трае неколку години. Би бил многу изненаден ако имаме ефикасна вакцина во 2021 година “, изјави Фонтане за БФМТВ. Советникот на француската влада ги повика граѓаните да …

Повеќе

ТРИ НАЈГОЛЕМИ РИЗИЦИ ДА СЕ ЗАРАЗИТЕ ОД КОРОНА: Епидемиолог објаснува која ситуација е најопасна

Епидемиологот Соња Новак објасни дека има три параметри за проценка на ризикот од инфекција со корона, а ризикот се зголемува во однос на тоа каде сме, без разлика дали сме на отворено или во затворен простор. „Во каков ризик се наоѓаме зависи од тоа дали сме во кафе, ресторан, бар, …

Повеќе

Убави вести од Италија: Во регионот Лигурија за првпат од почетокот на пандемијата нема нови случаи од коронавирус

Регионот Лигурија во северна Италија, во близина на Ломбардија, кој е најтешко погоден од вирусот „ковид-19“, е без нови случаи за прв пат од почетокот на кризата. Според најновите податоци, нема нови смртни случаи, а 18 лица се опоравиле од вирусот „ковид-19“. Регионалните власти соопштија дека податоците потврдуваат позитивен тренд …

Повеќе

Вакцина против корона веќе во септември? Тестирањето во завршна фаза

Вакцината АЗД1222 против коронавирус, наречена вакцина Оксфорд, развиена од фармацевтската компанија Астра Зенека и Универзитетот во Оксфорд, влезе во последната, трета фаза на тестирање и се очекува да излезе на пазарот уште во септември. Вакцината Оксфорд, наречена АЗД1222, во моментот се тестира на околу 10.000 доброволци, на возраст меѓу 18 …

Повеќе

Анжеј Дуда реизбран за претседател на Полска

Анжеј Дуда е реизбран за претседател на Полска, според излезните анкети на „Ипсос“. Според истражувањето, во вториот круг од претседателските избори, кандидатот на владејачката партија „Закон и правда“ победи со 50,4 проценти од гласовите. Дуда го совлада својот противкандидат од „Граѓанската платформа“, Рафал Тржашковски, за само 1 процент. На изборите …

Повеќе

Нови 100 нови жаришта во Шпанија во текот на викендот

Коронавирусот продолжува да се шири во Шпанија, па повеќе од 100 жаришта се регистрирани во саботата навечер, од кои најсилното е околу каталонскиот град Леида, соопшти шпанското Министерство за здравство. Министерот Салвадор Иjаје рече дека повторното избувнување на вирусот е неизбежно „додека не се најде вакцина или лек“. Шпанија, една …

Повеќе

Холандски десничар: Не и даваме на Италија ниту цент помош

Не и даваме на Италија ниту еден цент помош, и на нас ни требаат пари. Со овие зборови членот на холандската десничарска Партија на слободата, Герт Вилдерс, ја поздрави посетата на италијанскиот премиер Џузепе Конте на Холандија, каде разговараше со својот колега, холандскиот премиер Марк Руте. Холандија е најсилниот противник …

Повеќе