🎥Електричен Hispano Suiza Carmen Sagrera

од Vladimir Zorba
171 прегледи

Hispano Suiza претходно објави дека во јуни ќе ја прослави својата 120-годишнина со откривање на нов хиперавтомобил, што сега се случи.

Станува збор за електричниот Hispano Suiza Carmen Sagrera (именуван по квартот „La Sagrera“ во Барселона), кој всушност е „еволуција“ на моделот Carmen.

Сепак, Carmen Sagrera нема да го замени тој автомобил бидејќи компанијата вели дека ќе ја комплетира нивната гама, како и приклучување на Carmen со 1020 КС и Carmen Boulogne со 1115 КС.

Електричниот Hispano Suiza Carmen Sagrera има четири електромотори со вкупно 820 kW/1115 КС и 1160 Nm, при што овој автомобил тежок 1875 kg забрзува до 100 km/h за 2,6 секунди.

Што се однесува до автономијата, Carmen Sagrera со батерија од 103 kWh има домет од 480 km според стандардот WLTP.

Слични содржини