🎥Мажот кој утрово се самозапали на плоштадот во Загреб е во тешка состојба

од Milan1

Мажот кој утрово се самозапали на плоштадот Свети Марко во Загреб е во тешка состојба и лекарите се борат за неговиот живот. По инцидентот во Загреб, тој со возило на Итна медицинска помош бил пренесен и примен на Клиниката за трауматологија на КБЦ Сестре милосрдница на улицата Драшковиќева.

Претставници на клиниката за трауматологија на КБЦ на сестрите на милосрдието соопштија дека човекот кој се самозапали пред Владата е во животна опасност. Тој е сместен на Интензивна нега. Тој има изгореници од четврти степен на речиси целото тело.

„Денеска околу 10.00 часот во овој инцидент почина опожарен пациент кој итно бил пренесен во болница. И покрај брзата реакција на Брзата помош и лекарскиот тим, пациентот е во животна опасност“, изјави Динко Видовиќ од Клиниката за трауматологија.

Мажот моментално е без свест, интубиран и го згрижуваат тројца лекари, јавува 24сата.хр.

„Прогнозата е лоша, но да му дадеме шанса на човекот“, велат лекарите.

Станува збор за маж роден 1967 година.

Слични содржини