🎥Новиот BMW X3 и официјално

од Vladimir Zorba
172 прегледи

BMW официјално ја претстави новата, четврта генерација на моделот X3, чии претходни три генерации беа продадени вкупно околу 3,5 милиони единици откако оригиналниот модел излезе во продажба во 2003 година.

Моделот од претходната генерација беше најпродаваниот автомобил на германската компанија во 2023 година со испорачани 350.000 возила ширум светот.

Новиот X3 (G45) ќе се нуди со бензински и дизел мотори, вклучувајќи ја спортската верзија M50, како и X3 30e plug-in хибридна варијанта.

Како што се очекуваше, новиот X3 е поголем од генерацијата G01 што ја заменува. Автомобилот е 34 милиметри подолг (сега 4755 mm), 29 mm поширок (1920 mm), но висината е намалена за 25 mm (на 1660 mm). Со 2865 mm, меѓуоскиното растојание е во суштина идентично.

Во зависност од верзијата, димензиите на тркалата варираат од 18 инчи за стандардниот модел до 22 инчи за врвната верзија на X3 M50.

Што се однесува до некои цени, BMW во соопштението наведува дека X3 20 xDrive во Германија чини 57.900 евра, додека X3 M50 xDrive започнува од 82.500 евра.

Целосно електричниот iX3 од следната генерација ќе се произведува во Дебрецен, Унгарија, од втората половина на следната година. Сепак, тој ќе биде изграден на платформата Neue Klasse наместо архитектурата CLAR.

Слични содржини