🎥Познат српски актер откри дека 20 години бил зависник од хероин: „Ме спасија колегите“

од Radmila Tasevska

Српскиот актер Никола Пејаковиќ за ТВ УНА изјави дека во еден период од животот често се дружел со чашката, пренесе Стандард лајф.

„Јас не го сфаќав тоа така. Кај нас, како и кај вас, пиеме многу алкохол и го третираме како „не е ништо“. Сите пијат и сите пиеме, јас само престанав. Инаку, ако уште пиев, веројатно немаше да зборуваме за ова“, рече актерот, кој исто така се занимава со пишување сценарија и музика, во шоуто на „Уна, дуе, тре“.

Тој додаде дека многупати се тепал кога бил под дејство на алкохол. За ова, како што рече, жали.

„Се каам за се што сум направил лошо и нормално е човек да се покае, да се исповеда и добро да се причести“, тврди Пејаковиќ.

Актерот изјавил дека дваесет години бил тежок зависник од хероин, а открил и зошто се препуштал на овој често смртоносен порок.

„Ми легна како на будала шлаканица. Не знам, човек едноставно има некои од неговите црни дупки кои ги пополнува со разни работи додека не ги најде одговорите на нив. Јас навистина не ги најдов тие одговори додека не се вратив на нив. Православие. Дури кога се вратив и го погледнав животот низ тие очила видов дека навистина немам право така да се убијам, немам ни право да им го загорчам животот на другите.
Користев хероин 20 години, а не изгледа така“, додаде Пејаковиќ.

Тој додаде дека актерот и режисер Драган Бјелогрлиќ и актерот и режисер Никола Којо го однеле на лекување во болница еден ден за време на снимањето на филмот „Лепа села лепо горе“.

„Не знам дали (Милорад Мандиќ) Манда беше во таа група, но беа Бјела и Којо. Имаше уште неколку луѓе. На сите им беше јасно дека морам да заминам. Немаше посебна принуда, им беше јасно дека ми треба помош. Интересно е што тоа не го направија само еднаш, туку повеќе пати“, тврди Пејаковиќ.

Слични содржини