📸Уникатен Caterham Seven 360R

од Vladimir Zorba
23 прегледи

Класичниот Caterham Seven и хеликоптерот што го користат Кралските воздухопловни сили на Обединетото Кралство (RAF) имаат малку заедничко. Додека лесниот, соголен спортски автомобил дизајниран за максимално уживање, хеликоптерот Puma HC2 за првпат беше развиен за француската војска во средината на 1960-тите и служеше во војни ширум светот.

Иако овие две форми на транспорт се многу различни, тие беа споени со заеднички проект помеѓу RAF и Caterham, што резултираше со уникатниот модел Seven 360R кој користи делови од деактивиран хеликоптер.

Специјалниот Caterham е обоен во НАТО зелено за да одговара на Puma HC2 што го инспирирала.

Посебно интересна карактеристика на автомобилот е тоа што за овој 360R се користеше алуминиум од Puma.

Посебните детали продолжуваат во кабината. Звучна изолација од хеликоптерот беше користена на панелите на вратите, горниот дел од тунелот и навлаките на седиштата од карбонски влакна. Caterham, исто така, ги отфрли оригиналните прекинувачи на автомобилот во корист на контролната табла што го имитира кокпитот на Puma. Има дури и часовник за навигација од хеликоптер и ја има истата секвенца на палење во три фази.

Seven 360R е придвижуван од 2.0-литарски атмосферски Ford Duratec мотор со 180 КС и 194 Nm вртежен момент, доволно за максимални 209 km/h.

Автомобилот тежи само 565 килограми и има 13-инчни тркала со Toyo R888R гуми.

Овој уникатен 360R ќе биде продаден на аукција од Collecting Cars и се очекува да достигне цена од повеќе од 100.000 фунти (118.200 евра).

Слични содржини