📽️ Џеј Зи синоќа го направи истото како Канје во 2009 година? Тој со својот говор ги налути фановите на Тејлор Свифт

од Radmila Tasevska

На овогодишното доделување на Греми наградите, JAY-Z многумина потсети на неславниот настан од 2009 година. Имено, по добивањето на својата награда, Д-р Dre Global Impact за неговиот придонес во музичката индустрија, Џеј Зи ги повика организаторите на Греми и жирито дека неговата сопруга Бијонсе никогаш не ја освоила наградата за албум на годината.

Неколку моменти подоцна, наградата за албум на годината ја доби Тејлор Свифт. Многу гледачи потсети на говорот на Канје Вест на доделувањето на MTV VMA во 2009 година, кога раперот го зеде микрофонот од младата Свифт, која во тоа време ја освои наградата за најдобро видео, и рече дека „Бијонсе ја заслужи таа награда“.

„Не сакам да ја срамам оваа млада дама, но таа има повеќе Греми од кој било и никогаш не добила албум на годината“, рече Џеј Зи. „Некои од вас ќе си одат дома вечерва, чувствувајќи се дека се откорнати. Некои од вас може да бидат откорнати. Некои од вас не спаѓаат во таа категорија. Кога сум нервозен, ја кажувам вистината“, додаде тој, а камерите ја снимија Бијонсе во публиката, со малку нервозен израз на лицето.

Инаку, Бијонсе и Свифт со години тврдат дека меѓу нив нема лоша крв по инцидентот со Вест, а многумина шпекулираат дека Бијонсе ќе биде една од гостите на новиот албум на Тејлор.

Слични содржини