📽 Како изгледа животот на -50 степени?

од Stefanija Kuzmanovska
238 прегледи

Во Јакутск, главниот град на Република Јакутија се измерени -50 степени Целзиусови. Жителите на овој град ги покриваат автомобилите со специјални јоргани за да можат да ги стартуваат.

Децата од помлади одделенија не одат на училиште поради големиот мраз, а претседателот на Русија Владимир Путин не можеше да лета од Чукотка до Јакутија поради лошите временски услови.

Слични содржини