Актуелно
Почетна / Stefanija Kuzmanovska

Stefanija Kuzmanovska

Трамп: Односите со Кина се сериозно нарушени

Американскиот претседател Доналд Трамп оцени денес дека односите меѓу САД и Кина се „сериозно нарушени“, повикувајќи се на кризата со коронавирусот и рече дека „засега“ тој не ја планира втората фаза од економскиот договор потпишан во јануари меѓу двете светски сили. Кина „можеше да ја запре“ епидемијата на вирусот, Трамп …

Повеќе

Борел: Одлуката на Ердоган за Аја Софија е за жалење

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел изрази жалење поради одлуката на Турција да ја претвори Аја Софија во џамија. Во писмената изјава, Борел истакнува дека Аја Софија има силна симболичка, историска и универзална вредност. Тој додава дека со тек на време, Турција разви традиција на зачувување на културата, …

Повеќе

Регистрирани рекордни 228.102 новозаразени ширум светот

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека се регистрирани рекордни 228.102 нови случаи на заразени со коронавирус во последните 24 часа низ целиот свет. Најголем пораст на бројот на заразени има во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се вели во дневниот извештај на СЗО. Претходен рекорд од 212.326 нови …

Повеќе

„Живеев со стаорци, немавме што да јадеме, стомакот ми врескаше“: Потресна исповест на светски познат фудбалер

Иако се стекна со слава играјќи за Спортинг, Манчестер Јунајтед, Валенсија и Лацио, португалскиот фудбалер Нани призна дека и покрај неговиот луксуз, животот не му бил лесен. – Еден ден, како дете, станав свесен дека Бог ме избра да бидам фудбалер. Но, мојата приказна започнува со глад. Живеев со мајка …

Повеќе

Саша Барон Коен го „насамари“ и Руди Џулијани, тој му викна полиција

Поранешниот градоначалник на Њујорк и сегашен адвокат на Доналд Трамп, Руди Џулијани, во вторникот дојде во хотел во Менхетен, очекувајќи сериозно интервју за коронавирусот. Сепак, тој беше пречекан од актерот Саша Барон Коен, облечен во бикини. Како што рече Џулијани, тој се согласи на интервју за реакцијата на Белата куќа …

Повеќе

СЗО: Пандемијата сè уште може да биде ставена под контрола

„Постојат бројни примери низ целиот свет кои покажаа дека иако епидемијата е многу интензивна, таа сепак може да се стави под контрола“, им рече на новинарите генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гребересус. Шефот на Светската здравствена организација денеска рече дека сè уште е можно да се доведе под контрола …

Повеќе

Муртезај: Макрон очекува договорот меѓу Белград и Приштина до крајот на 2020 година

Ваљон Муртезај, советник за надворешна политика на премиерот на Косово, Авдулах Хоти, изјави денеска дека претседателот на Франција, Емануел Макрон, му рекол на Хоти дека конечниот договор меѓу Белград и Приштина треба да биде постигнат до крајот на 2020 година. „Макрон му рече на Хоти во Париз дека ќе биде …

Повеќе

Демонстрантите во Нови Сад го блокираа излезот на автопатот

Жителите на Нови Сад се собраа вечерва околу 18 часот на протест на Плоштадот на слободата. По говорот, демонстрантите се упатија по улицата Јована Суботица кон улицата Темеринска. Кога стигнаа до пресекот со улицата Партизанска, решија да се упатат кон автопатот и да го блокираат, пишува РТВ. Излезот на автопатот, …

Повеќе

ЕБОР и ЕУ: 70 милиони евра за мали и средни претпријатија од Западен Балкан

Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) и ЕУ ќе ја зголемат својата поддршка на малите и средни претпријатија (МСП) од Западен Балкан со обезбедување дополнително финансирање, по избувнувањето на пандемијата на коронавирус, објави денес ЕБОР. Тие ќе обезбедат до 70 милиони евра нови кредитни линии на партнерските финансиски институции …

Повеќе

Д-р Кон: Се соочуваме со досега невидена ситуација, полоша отколку во април

Српскиот епидемиолог, Предраг Кон за РТС изјави дека ова е несомнено најтешкиот ден во однос на бројот на загинати и дека се „соочуваме со досега невидена ситуација“. – Несомнено, најтежок ден е во однос на бројот на загинати, а исто така и во однос на фактот дека започна ненадејно зголемување …

Повеќе