Блинкен се сретна со Си во Пекинг

од Stefanija Kuzmanovska
179 прегледи

Кинескиот лидер Си Џинпинг и највисокиот американски дипломат Ентони Блинкен се сретнаа во понеделникот во Пекинг.

Си-Ен-Ен објави дека состанокот се случил како потенцијално клучен чекор кон подобрување на односите меѓу САД и Кина, откако тие пропаднаа поради спорот околу кинескиот балон за надзор претходно оваа година.

Блинкен е првиот американски државен секретар кој го посетил Пекинг во последните пет години.

Блинкен го започна вториот, последен ден од неговата посета на Кина со состаноци со високи кинески претставници, на кои двете страни изразија подготвеност да разговараат, но не и подготвеност да ги омекнат нивните тврдокорни ставови и позиции кои предизвикаа зголемување на тензиите, пренесе АП.

Слични содржини