Чеченија ќе ја забрани музиката што е пребрза или премногу бавна

од Симе Стоиков
183 прегледи

Властите во руската република Чеченија најавија забрана за музика што ја сметаат за пребрза или премногу бавна. Министерот за култура Муса Дадаев во петокот објави одлука за ограничување на сите музички, вокални и кореографски композиции на темпо од 80 до 116 отчукувања во минута (БПМ), објави руската државна новинска агенција ТАСС.

„Ја објавив конечната одлука, договорена со лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, дека отсега сите музички, вокални и кореографски дела мора да одговараат на темпото од 80 до 116 отчукувања во минута“, рече Дадаев, пренесе Си-Ен-Ен.

„Според директивата на Кадиров, сега чеченските музички и танцови изведби ќе бидат усогласени со чеченскиот менталитет и музичкиот ритам. Целта е да се претстави културното наследство на чеченскиот народ на народот и иднината на нашите деца“, додаде тој.

Кога оваа одлука ќе стапи на сила, многу песни кои припаѓаат на помодерни жанрови, како што се поп и техно, ќе бидат забранети во Чеченија. Чеченија се наоѓа во регионот на Северен Кавказ помеѓу Каспиското и Црното Море. Станува збор за речиси целосно муслиманска република.

Слични содржини